Project Description

Gmina Kościerzyna położona jest w centralnej części powiatu kościerskiego. Terytorialnie jest największą gminą powiatu kościerskiego (310 km2), a zamieszkuje ją ponad 15 tysięcy mieszkańców. Tereny gminy sprzyjają uprawianiu turystyki aktywnej: wędrówek pieszych, przejażdżek konnych i rowerowych, kajakarstwa, żeglarstwa i wędkarstwa. Licznie występujące lasy kryją obfitość grzybów i leśnych owoców. W wodach rzek i jezior na wędkarzy czekają różnorodne gatunki ryb, w tym – występująca tylko na tym terenie – troć wdzydzka. Z wieży widokowej we Wdzydzach rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na ,,Kaszubskie Morze’’.

Mieszkańcy gminy kultywują bogate tradycje regionalne, które zachwycają piękną muzyką, językiem, haftem, tańcem i wyborną kuchnią. Koniecznie trzeba „zazëc tabaczi” i posmakować tradycyjnych „ruchanek”. Tu też zlokalizowany jest najstarszy w Polsce skansen, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich, w którym zgromadzono liczne obiekty kultury materialnej Kaszubów i Kociewiaków.

W zabytkowej wsi Juszki warto zobaczyć tradycyjną regionalną zabudowę, a najpiękniejsze pamiątki nabyć można w znanej w całej Europie fabryce porcelany stołowej „Lubiana” w Łubianie.