Język kaszubski

Język kaszubski jest to jedyny w Polsce język regionalny, który należy do zachodniosłowiańskiej grupy i indoeuropejskiej rodziny językowej.

Najstarsze zapisy, zawierające kaszubizmy, pojawiły się w 1584 roku za sprawą Szymona Krofeja, pastora w Bytowie. Wprowadzenia kaszubszczyzny na szerszą skalę do piśmiennictwa i literatury podjął się w XIX wieku Florian Ceynowa, zwany prekursorem regionalizmu kaszubskiego.

Do znacznego rozwoju literatury kaszubskiej w II poł. XIX wieku przyczynił się urodzony w 1852 roku we Wielu Hieronim Derdowski, pisarz i poeta, autor poetyckiej epopei „O Panu Czôrlińścim co do Pucka po sece jechoł”.

Do dorobku Ceynowy i Derdowskiego sięgali Młodokaszubi, którzy ogromne znaczenie przywiązywali do odrębności językowej Kaszubów, uznając ją za podstawę dla budzącego się na przełomie XIX i XX wieku kaszubskiego ducha. Na stałe do kanonu kaszubskiej literatury pięknej weszły wówczas dzieła Jana Karnowskiego, ks. Leona Heykego, Franciszka Sędzickiego i przede wszystkim Aleksandra Majkowskiego, autora epopei Żëcé i przigòdë Remùsa.

Poniżej przedstawiamy propozycje książek, w których poruszona jest tematyka Kaszub oraz najpopularniejsze dzieła znanych kaszubskich pisarzy.

W języku kaszubskim wydawane są książki, czasopisma, emitowane są regionalne programy radiowe i telewizyjne oraz odprawiana jest liturgia słowa podczas mszy św. w wielu kościołach katolickich. Obecnie w Polsce istnieje ok. 400 szkół, w których dzieci uczą się kaszubskiego. Od 2005 roku istnieje możliwość zdawania z niego egzaminu maturalnego. Język kaszubski traktowany jest tu na równi z językiem polskim – można posługiwać się nim nawet w tutejszych urzędach, ba – nawet nazwy miejscowości są tu dwujęzyczne!

W zakładce „Poczytaj o Kaszubach” przedstawiamy propozycje książek, w których poruszona jest tematyka Kaszub oraz najpopularniejsze dzieła znanych kaszubskich pisarzy.

Sprawdź najnowsze wydarzenia na Kaszubach.

Więcej aktualnych wydarzeń w zakładce Kalendarzu Imprez