Kultura Kaszub
Położony w północnej części Polski region Kaszub uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Wielkie przywiązanie Kaszubów do tradycji, kultywowanie obyczajów ludowych, posiadanie własnego języka i tożsamości regionalnej sprawiają, że region ten jest unikatowy w skali kraju. Tu spotkać można wciąż żywą tradycję, zażyć tabaki czy też wysłuchać opowieści o Stolëmach – kaszubskich olbrzymach.
Haft kaszubski
Najbardziej rozpoznawalnym przejawem regionalnej sztuki ludowej jest charakterystyczny haft kaszubski. Stosuje się w nim siedem kolorów, a każdy z nich ma swoje znaczenie. Trzy odcienie niebieskiego (od jasnego błękitu po ciemny szafir) oznaczają niebo, jezioro i morze, zielony – odzwierciedla łąki i lasy, żółty – symbolizuje słońce, czerwień – reprezentuje miłość do ziemi ojczystej oraz czerń – oddaje trud pracy Kaszubów. Obecnie wzór kaszubski przeżywa prawdziwy renesans i wykorzystywany jest w formie haftu lub malunku na rozmaitych tekstyliach, zdobi ceramikę, drewniane szkatułki, meble, a także drobne przedmioty codziennego użytku.
Plecionkarstwo
Nieodzownym elementem rękodzieła kaszubskiego jest plecionkarstwo – uprawiane tutaj nieprzerwanie od średniowiecza. Dzisiaj, obok haftu, jest najpopularniejszą dziedziną sztuki ludowej, kultywowaną we wszystkich rejonach Kaszub. Plecione przedmioty były używane w gospodarstwach do różnych celów. Wyplatano kosze do kartofli, łubianki, wiadra (też do wody!), a nawet buty dla koni. Współcześnie plecionkarze wytwarzają, oprócz naczyń, pojemników i koszy, pojemniki na ołówki, pudełka, herbaciarki, maty czy meble.
Tabaka
Tabaka, inaczej “Diabelszcze ziele” to bardzo popularna używka na Kaszubach. Produkt wytwarzany jest z tytoniu oraz z dodatkowych składników wpływających na smak, takich jak np. kawa, liście mięty i suszone śliwki. Dla wzbogacenia aromatu dodaje się również kilka kropel wybranego rodzaju alkoholu. Gotowa tabaka ma postać dobrze zmielonego proszku, który przechowuje się w tabakierze. Tradycyjną kaszubską tabakierę wykonuje się z krowiego rogu.
Jeżeli w towarzystwie usłyszymy zdanie “Chcemë le so zażëc!”, czyli “Zajrzyjmy sobie do tabaki!”, oznacza to, że ktoś chce zażyć tabaki. Wówczas z tabakiery wysypuje szczyptę tabaki na dłoń i mocno pociąga nosem. Kaszubi twierdzą, że tabaka ma wiele leczniczych właściwości, takich jak łagodzenie kataru, czy dodanie sił i energii. Ponadto, rozwesela i jest oznaką przyjaźni, a także dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy.