Kultura KaszubKultura Kaszub

Położony w północnej części Polski region Kaszub uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Wielkie przywiązanie Kaszubów do tradycji, kultywowanie obyczajów ludowych, posiadanie własnego języka i tożsamości regionalnej sprawiają, że region ten jest unikatowy w skali kraju. Tu spotkać można wciąż żywą tradycję, zażyć tabaki czy też wysłuchać opowieści o Stolemach – kaszubskich olbrzymach.

Haft kaszubskiNajbardziej rozpoznawalnym przejawem regionalnej sztuki ludowej jest charakterystyczny haft kaszubski. Stosuje się w nim siedem kolorów, a każdy z nich ma swoje znaczenie. Trzy odcienie niebieskiego (od jasnego błękitu po ciemny szafir) oznaczają niebo, jezioro i morze, zielony – odzwierciedla łąki i lasy,
żółty – symbolizuje słońce, czerwień – reprezentuje miłość do ziemi ojczystej oraz czerń – oddaje trud pracy Kaszubów. Obecnie wzór kaszubski przeżywa prawdziwy renesans i wykorzystywany jest w formie haftu lub malunku na rozmaitych tekstyliach, zdobi ceramikę, drewniane szkatułki, meble, a także drobne przedmioty codziennego użytku.

Plecionkarstwo

Nieodzownym elementem rękodzieła kaszubskiego jest plecionkarstwo – uprawiane tutaj nieprzerwanie od średniowiecza. Dzisiaj, obok haftu, jest najpopularniejszą dziedziną sztuki ludowej, kultywowaną we wszystkich rejonach Kaszub. Plecione przedmioty były używane w gospodarstwach do różnych celów. Wyplatano kosze do kartofli, łubianki, wiadra (też do wody!), a nawet buty dla koni. Współcześnie plecionkarze wytwarzają, oprócz naczyń, pojemników i koszy, pojemniki na ołówki, pudełka, herbaciarki, maty czy meble.

Tabaka

Równie popularne na Kaszubach do dnia dzisiejszego jest tabacznictwo. Nie na darmo utarło się tu powiedzenie: ,,Kto nie tabaczy, ten nic nie znaczy!”. Tabakiera często nazywana jest kaszubską fajką pokoju – poczęstowanie tabaką i wspólne zażywanie jest symbolem zgody i szacunku. Tabaką na Kaszubach częstuje się z tabakiery wykonanej najczęściej z krowiego rogu. Można również spotkać się z tabakierami wykonanymi ze srebra lub z bursztynu. Warto sprawić sobie tabakierę, która będzie wspaniałą pamiątką
z wakacji.
Chcemë le so zażëc! – to na Kaszubach zaproszenie do zażycia tabaki!