Project Description

Gmina Lipusz jest jedną z najstarszych gmin w województwie pomorskim. Jej obszar to 109,2 km², a liczba mieszkańców wynosi ponad 3,5 tys. Niemal cały obszar gminy znajduje się w granicach Lipuskiego Obszaru Ochrony KrajobrazuGowidlińskiego Obszaru Ochrony Krajobrazu oraz częściowo Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Przez Lipusz przepływa rzeka Wda, zwana też Czarną Wodą, która jest jednym z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych doskonale nadającym się do uprawiania turystyki kajakowej.

Czyste jeziora, lasy bogate w grzyby i owoce leśne, pola biwakowe usytuowane przy szlaku kajakowym Wdy, trasy wyznaczone do turystyki pieszej i rowerowej, pomniki przyrody oraz bardzo rozwinięte zaplecze sportowe świadczą o wysokiej atrakcyjności turystycznej gminy. Zlokalizowano tu m.in. Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, które mieści się w zbudowanym w 1865 r. kościele poewangelickim. W jego zbiorach znalazło się wiele przedmiotów użytkowych, które już na zawsze zniknęły z wiejskich zagród.

Wizytówką Lipusza jest także drewniany młyn wodny nad Wdą – starannie odrestaurowany zabytek kultury kaszubskiej. Warto poznać legendę o 30-metrowym śródleśnym pomniku przyrody ożywionej „Tuszkowska Matka”, który niestety nie wytrzymał nawałnicy, która przeszła nad Kaszubami w nocy 11-12 sierpnia 2017 r., czy odwiedzić kościół p.w. św. Michała Archanioła  z 1866 roku.