Za nami XXIV Światowy Zjazd Kaszubów. Gospodarzami tegorocznego Zjazdu były Kartuzy.

Już od samego rana z różnych zakątków województwa Kaszubi wyruszali w podróż, by spotkać się i wspólnie świętować wyjątkowy dzień związany z naszymi korzeniami, tradycją i kulturą. Specjalny pociąg Transcassubia zawoził kaszubów do Kartuz, z pomocą specjalnie zamówionych autobusów.

O godzinie 11:00 powitaliśmy w Kartuzach wszystkich, którzy przybyli razem świętować. Przy Urzędzie Miejskim odsłonięto tablicę na pamiątkę tego wydarzenia, które wiąże się też ze 100-leciem nadania praw miejskich Kartuzom. O godzinie 12:00 w Kolegiacie odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej księdza dra Arkadiusza Okroja.

O godzinie 14:00 odegrano i odśpiewano Hymn Polski i Hymn Kaszub. Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński ze sceny oficjalnie rozpoczął Zjazd; „Chciałbym wszystkich powitać z całego serca i to serce otworzyć dla was, abyście czuli się tu, jak u siebie.”– mówił. Gości witali również Prezes Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego Jan Wyrowiński i Starosta Kartuski Bogdan Łapa. Nie zabrakło także Burmistrza Kościerzyny Michała Majewskiego w towarzystwie przewodniczki po Kaszubach Beaty Jankowskiej, a to nie bez przyczyny. Otóż Burmistrz Kościerzyny oficjalnie otrzymał Klëkę, co oznacza, że to Kościerzyna będzie gospodarzem kolejnego Światowego Zjazdu Kaszubów w 2024 roku.

Podczas całego wydarzenia na scenie występowały liczne zespoły tańca i muzyki kaszubskiej, m. in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby”, grupa „Słunôszka”, Kapela Kaszubska Szutenberg Band i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic. Pod wieczór na scenie zaprezentowali się Weronika Korthals, kabaret Kůńda, zespół Fucus i Martin Lange. Zjazd Kaszubów był też okazją do podsumowania I Biegu Dookoła Kaszub, który odbył się w maju tego roku.

Wydarzeniu towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji, przede wszystkim Jarmark, na którym oferowano różnego rodzaju rękodzieło, kaszubskie i nie tylko- haftowane stroje, ręcznie robioną biżuterię, obrazy, rzeźby, czy szykowanie udekorowane artykuły gospodarstwa domowego. Można było także zaopatrzyć się w swojskie wędliny, miody, przetwory i oczywiście tabakę. Nie zabrakło także stoiska LOT Serce Kaszub z ofertą turystyczną powiatu kościerskiego, w towarzystwie Pana Ireneusza Brauer prowadzącego agroturystykę „U Kaszuby” w Sarnowach, który częstował gości tabaką i przygrywał na własnoręcznie robionych bazunach i diabelskich skrzypcach. Udział brała również Pani Halina Rogińska, Prezes stowarzyszenia KSA Kościerska Chata, która prezentowała uczestnikom zalety kaszubskiej żurawiny, ciekawostki kuchni kaszubskiej, a także przedstawiła na żywo jak przygotować kaszubskie ruchanki.

Całe wydarzenie trwało do późnych godzin wieczornych, a zakończyło się wielką biesiadą.
Do zobaczenia za rok w Kościerzynie!

A.L.