Od wielu lat na terenie Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach odbywa się bardzo popularny Jarmark Wdzydzki. I tegoroczna edycja przyciągnęła grono odwiedzających. Przy wejściu gości witało stoisko naszego stowarzyszenia w towarzystwie Pana Ireneusza Brauer z Agroturystyki „U Kaszuby”, częstującego przybyłych tabaką i przygrywającego na bazunie, oraz Pani Lucyny Laskowskiej prowadzącej „Zagrodę Podkówka” ze swojskimi serami i wyrobami z wełny. Obok stoiska LOT Serce Kaszub, promocję regionu i kaszubskiej żurawiny prowadziła Pani Halina Rogińska z Kaszubskim Stowarzyszeniem Agroturystycznym „Kościerska Chata”.

Jarmark Wdzydzki to największy w regionie jarmark, na którym gromadzi się rzesza wystawców z całego kraju, by zaprezentować i sprzedać swoje rękodzieło. A rękodzielników i nowych cudów na jarmarku jest coraz więcej.
Zakupić można było zarówno swojskie przetwory, wypieki, wędliny, miody czy syropy, ale także obrazy, rzeźby z naturalnych materiałów, wiklinę w różnej postaci, dziergane na drutach i szyte ręcznie zabawki, odzież (także z kaszubskim haftem), biżuterię, czy oczywiście swojską tabakę.

Warto jednak wspomnieć, że Jarmark Wdzydzki to nie tylko możliwość sprzedaży i kupienia rękodzieła. To także okazja do zwiedzania Muzeum. Wiele chat, szkoła czy młyn są otwarte na czas jarmarku i dostępne dla odwiedzających. A w chatach można było spotkać np. pracującą hafciarkę. Nie zabrakło także zabawy przy muzyce regionalnej m.in. Zespołu Kaszuby z Karsina i Wiela, czy Kapeli Zgrywańce.

Stoisko, także dzięki lokalizacji przy wejściu na teren Muzeum, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, zarówno przez okolicznych mieszkańców, jak i turystów, których nie brakowało a którzy przybyli z różnych zakątków kraju. Poza ofertą turystyczną, szczególną uwagę przykuwały instrumenty muzyczne zaprezentowane przez Pana Ireneusza Brauer, m.in. bazuny, burczybas  czy diabelskie skrzypce. Goście byli też zachwyceni wystawą ręcznie robionych kwiatów z bibuły Pani Bogumiły Bednarek i rzeźbionym metodą carvingu arbuzie, przygotowanych przez Panią Bogumiłę Rogowską ze Starej Kiszewy. Dla LOT Serce Kaszub była to bardzo owocne i ciekawe wydarzenie.

A.L.