Miasto Kościerzyna

Miasto Kościerzyna

W samym sercu Kaszub, na północnym krańcu Borów Tucholskich, w otoczeniu pięknych lasów, między jeziorami, które mienią się jak klejnoty, leży miasto Kościerzyna.

stolica Kaszuby

Kościerzyna z lotu ptaka

To centrum turystyczne i gospodarcze regionu, przez które codziennie przewijają się rzesze mieszkańców i turystów. Miasto z bogatą przeszłością, sięgającą 1284 r., kiedy to „Costerina” została nadana przez księcia pomorskiego Mściwoja II księżniczce Gertrudzie. Dziś ze Wzgórza Księżniczki Gertrudy można podziwiać piękną panoramę miasta z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym.
Kościerzyna zawsze słynęła z wielokulturowości. W okresie zaborów mieszkali tutaj: Polacy-Kaszubi, Niemcy i Żydzi. Tu powstały pierwsze próby kodyfikacji języka i literatury kaszubskiej, a od końca XIX wieku inteligencja skupiona w ruchu młodokaszubskim ratowała fenomen wyjątkowej w swoim rodzaju kultury kaszubskiej.
Dziś Kościerzyna chlubi się nazwiskami ks. dra Leona Heykego, Franciszka Sędzickiego, Tomasz Rogali, Jana Karnowskiego i Aleksandra Majkowskiego. Ten ostatni napisał w języku kaszubskim epopeję „Życie i przygody Remusa” („Żëcé i przigòdë Remùsa”), w której dał świadectwo niezłomnej wiary w kulturę i zasady Kaszubów. Bohaterem powieści jest emisariusz Remus, który wędrując po jarmarkach i odpustach budził wśród Kaszubów świadomość chlubnej przeszłości i wolę przetrwania podczas pruskiego zaboru. Dziś figura Remusa stoi na kościerskim rynku, a wartości przekazywane kolejnym pokoleniom pozwoliły Kaszubom przetrwać trudny okres do czasów obecnych, w których dzieci mogą uczyć się języka kaszubskiego w szkołach.

Figura Remusa na kościerskim rynku

Figura Remusa na kościerskim rynku

Kościerzyna to także ważne miejsce na mapie europejskich Sanktuariów Maryjnych, do których zmierzają liczni pielgrzymi. Parafia św. Trójcy to jedyna parafia w Europie, na terenie której zlokalizowano aż dwa Sanktuaria Maryjne.

Atrakcją Kościerzyny jest stojący niedaleko rynku Stary Browar, który łączy tradycję (1856 r.) z nowoczesną technologią warzenia złotego trunku. Bogata oferta kulturalna i sportowa, dopełniona nowoczesnymi ekspozycjami Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Akordeonu sprawiają, że Kościerzyna to atrakcyjne miejsce wypoczynku przez cały rok.

 

 

Category : ,

Date : 21 Sty 2016