Project Description

Miasto Kościerzyna

W samym sercu Kaszub, na północnym krańcu Borów Tucholskich, w otoczeniu pięknych lasów, między jeziorami, które mienią się jak klejnoty, leży miasto Kościerzyna.

To centrum turystyczne i gospodarcze regionu, przez które codziennie przewijają się rzesze mieszkańców i turystów. Miasto z bogatą przeszłością, sięgającą 1284 r., kiedy to „Costerina” została nadana przez księcia pomorskiego Mściwoja II księżniczce Gertrudzie. Dziś ze Wzgórza Księżniczki Gertrudy można podziwiać piękną panoramę miasta z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym.

Kościerzyna zawsze słynęła z wielokulturowości. W okresie zaborów mieszkali tutaj: Polacy-Kaszubi, Niemcy i Żydzi. Tu powstały pierwsze próby kodyfikacji języka i literatury kaszubskiej, a od końca XIX wieku inteligencja skupiona w ruchu młodokaszubskim ratowała fenomen wyjątkowej w swoim rodzaju kultury kaszubskiej.
Dziś Kościerzyna chlubi się nazwiskami ks. dra Leona Heykego, Franciszka Sędzickiego, Tomasz Rogali, Jana Karnowskiego i Aleksandra Majkowskiego. Ten ostatni napisał w języku kaszubskim epopeję „Życie i przygody Remusa” („Żëcé i przigòdë Remùsa”), w której dał świadectwo niezłomnej wiary w kulturę i zasady Kaszubów. Bohaterem powieści jest emisariusz Remus, który wędrując po jarmarkach i odpustach budził wśród Kaszubów świadomość chlubnej przeszłości i wolę przetrwania podczas pruskiego zaboru. Dziś figura Remusa stoi na kościerskim rynku, a wartości przekazywane kolejnym pokoleniom pozwoliły Kaszubom przetrwać trudny okres do czasów obecnych, w których dzieci mogą uczyć się języka kaszubskiego w szkołach.

Kościerzyna to także ważne miejsce na mapie europejskich Sanktuariów Maryjnych, do których zmierzają liczni pielgrzymi. Parafia św. Trójcy to jedyna parafia w Europie, na terenie której zlokalizowano aż dwa Sanktuaria Maryjne.

Atrakcją Kościerzyny jest stojący niedaleko rynku Stary Browar, który łączy tradycję (1856 r.) z nowoczesną technologią warzenia złotego trunku. Bogata oferta kulturalna i sportowa, dopełniona nowoczesnymi ekspozycjami Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Akordeonu sprawiają, że Kościerzyna to atrakcyjne miejsce wypoczynku przez cały rok.