Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie

Muzeum Ziemi Kościerskiej im dra Jerzego Knyby w Kościerzynie mieści się w ratuszu miejskim na kościerskim rynku. Zainteresowanie zbieractwem i kolekcjonerstwem oraz ekspozycją zgromadzonych obiektów dotyczących Kościerzyny i ziemi kościerskiej związane jest ściśle z osobą dra Jerzego Knyby, etnografa i nauczyciela historii w kościerskim liceum ogólnokształcącym. Z jego to inicjatywy w roku 1963 powstały w tejże szkole dwie izby: Izba Regionalna, w której zgromadzono przede wszystkim zabytki z zakresu kaszubskiej kultury materialnej oraz Izba Pamięci Narodowej z pamiątkami o treści związanej z walką  o polskość i tożsamość regionalną, a także przedmiotami, dokumentami, fotografiami związanymi z  przeszłością Kościerzyny i okolic.

muzea w Pomorskim

Placówka funkcjonuje od 2007 roku. W kilku salach muzealnych prezentowana jest stała ekspozycja dotycząca
Kościerzyny i ziemi kościerskiej od pradziejów po czasy współczesne. Do cenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach muzeum należy panorama kościerskiego browaru z końca XIX wieku, drukowane Pismo Święte z komentarzami Marcina Lutra z 1662 roku oraz XIX-wieczne kościerskie sztandary cechowe. Warto dodać, że w 2013 r. powstała również ekspozycja stała dotycząca Towarzystwa Młodokaszubów. Prezentuje dzieje i dorobek grupy działaczy kaszubskich, którzy na początku XX wieku, w związku z silną germanizacją tych terenów, podjęli działania w celu uchronienia rodzimej kultury i rozbudzenia kaszubskiego ducha wśród mieszkańców regionu.

wypoczynek w Pomorskim

Muzeum Ziemi Kościerskiej im dra Jerzego Knyby w Kościerzynie posiada stałą ekspozycję muzealną poświęconą głównie tematyce historii miasta i ziemi kościerskiej. Przybliża ona także postaci zasłużonych kaszubskich działaczy, pisarzy, malarzy oraz ich twórczość. Całość ekspozycji została podzielona na 3 działy:

1) Dział Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, gdzie umieszczono eksponaty i tablice obrazujące dzieje Kościerzyny i Ziemi Kościerskiej oraz kulturę zamieszkującej jej ludności. Ciekawym elementem ekspozycji są zgromadzone  i zaprezentowane znaleziska archeologiczne pochodzące z obszaru powiatu kościerskiego;

2) Dział Etnograficzny zawierający różnego rodzaju wytwory rękodzieła ludności kaszubskiej (meble, hafty, plecionkarstwo, rzeźby, naczynia) obrazujące życie codzienne Kaszubów w poprzednich stuleciach;

3) Dział Przyrodniczy, gdzie swoje miejsce znalazły eksponaty obrazujące faunę Ziemi Kościerskiej (obecnie dział ten znajduje się w depozycie w Leśnej Izbie Edukacyjnej  w Nadleśnictwie Kościerzyna, ul. M. Skłodowskiej-Curie 6).

 

Godziny otwarcia:

Październik – Kwiecień

Poniedziałek – Piątek: 8.00 -16.00
Sobota – Niedziela: Nieczynne
Maj – Sierpień
Poniedziałek: 10.00-16.00
Wtorek – Sobota: 10.00-18.00
Niedziela: 12.00-18.00
Wrzesień
Poniedziałek – Piątek: 8.00-16.00
Sobota: 10.00-18.00
Niedziela: 12.00-18.00
Cennik biletów:

Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu:
Bilet normalny – 5 zł
Bilet ulgowy – 4 zł
Bilet grupowy – 3 zł

Muzeum Kolejnictwa:
Bilet normalny – 8 zł
Bilet ulgowy – 6 zł
Bilet grupowy – 4 zł

Istnieje możliwość zakupu  jednego wspólnego biletu wstępu na 3 muzea:
Bilet normalny – 12 zł
Bilet ulgowy – 10 zł
Bilet grupowy – 7 zł

Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

 

Muzeum Ziemi Kościerskiej

Kościerzyna, ul. Rynek 9
Kontakt 58 680 04 88
e-mail: muzeum@koscierzyna.gda.pl

www.muzeumziemikoscierskiej.com.pl

Category : , ,

Date : 29 Wrz 2015