W minioną sobotę, 25 czerwca, mieszkańcy Kościerzyny, okolicznych wsi oraz turyści, mieli okazje obcować z kulturą kaszubską. Festiwal kaszubski i tradycje świętojańskie pn. „Kaszëbskô rozegracëjô”, odbywał się w urokliwym kościerskim Ogródku Jordanowskim.

Na scenie przygrywały regionalne zespoły Zespół Zgriwańce, Kościerski Zespół Pieśni i Tańca, Rodzinna Kaszubska Kapela BAS. Wszystkim przybyłym dzieciom czas urozmaicił teatrzyk Art-Re z repertuarem „Detektyw Zagadka na tropie”. Tego dnia uczestnicy mogli spróbować swoich sił w warsztatach rękodzielniczych.

Pani Anna Miszczak uczyła zainteresowanych tradycyjnego kaszubskiego haftu, Centrum Integracji Społecznej w Kościerzynie przygotowało warsztaty z malowania, a także właścicielka Zagrody „Podkówka” prowadziła pokaz z przędzenia wełny. Ciekawą atrakcją była nauka ubijania masła z kaszubską gospodynią – Haliną Rogińską. Na tworzenie masła, tak jak za dawnych lat pokusili się m.in. Burmistrz Miasta Michał Majewski, Prezes LOT Serce Kaszub Michał Kupc oraz Piotr Karczewski.

Podczas, tego wyjątkowego wydarzenia nie zabrakło tradycyjnej kuchni. Kaszubskie dziedzictwo kulinarne promowało Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Klincza. Artyści przechadzali się między ludźmi pokazując i zachęcając do gry na kaszubskich instrumentach, osoby pełnoletnie częstowali tabaką, a także angażowali do wspólnego tańca i śpiewania ludowych piosenek.

Nie zabrakło licznych atrakcji ze strony Kościerskiego Domu Kultury, który z okazji Nocy Świętojańskiej, przygotował dla wszystkich zebranych wiele gier i zabaw, tradycyjne szukanie kwiatu paproci, a także konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański, w którym laureatka wygrała rower miejski. W sobotnie popołudnie w Ogródku Jordanowskim pojawili się również twórcy ludowi, którzy na swoich stoiskach prezentowali produkty regionalne. Wydarzenie było organizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną „Serce Kaszub” przy współpracy z Miastem Kościerzyna i Kościerskim Domem Kultury. W tym sezonie letnim LOT Serce Kaszub organizuje jeszcze trzy kolejne kaszubskie festiwale. Dnia 13 sierpnia na terenie Ośrodka wypoczynkowego Półwysep Lipa, 27 w miejscowości Głodowo oraz 28 sierpnia w Lipuszu.

Wszystkie cztery imprezy zostaną sfotografowane i sfilmowane, z uzyskanych materiałów stworzony zostanie teledysk promujący kulturę kaszub, artystów oraz region. Rezultatem jaki organizatorzy chcą osiągnąć, poprzez organizację kaszubskich festiwali, jest większa świadomość własnej kultury i tradycji wśród mieszkańców. Ponadto wzbudzenie większego zainteresowania Kaszubami wśród turystów przez uznanie regionu jako atrakcyjnego i kultywującego swoje tradycje. Dodatkowo przekazywanie atrakcyjności i unikalności rodzimej kultury młodszym pokoleniom oraz wykreowanie fascynacji dziedzictwem kaszubskim w tym, którzy nie uświadamiają sobie jakie to ważne.

Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etnopolska edycja 2022.

P.W.