Miniona słoneczna i ciepła sobota tj. 13 sierpnia 2022 r. była okazją w głównej mierze dla turystów, choć nie zabrakło gości z naszych rodzimych terenów, do poobcowania z kaszubską kulturą.

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” zorganizowała Festiwal Kaszubski „Kaszëbskô rozegracëjô” na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Półwysep Lipa. Tego dnia lokalni twórcy ludowi prowadzili warsztaty rękodzielnicze z kaszubskiego haftu, przędzenia wełny, ucierania tabaki czy tworzenia wianków i kwiatów z bibuły. Regionalne utwory przygrywała Kapela Zespołu „Kaszuby” z Wiela i Karsina. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” zaprezentował ludowy taniec, a także angażował publiczność do śpiewu i wspólnych pląsów. Gwoździem programu był wybitny akordeonista Paweł A. Nowak – pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu i organizator międzynarodowego festiwalu akordeonowego w Sulęczynie.

Ponadto zainteresowani mogli obejrzeć tradycyjne instrumenty ludowe diabelskie skrzypce, bazunę i burczybas. Na stoiskach były wyeksponowane niesamowite wyroby rękodzielnicze m.in. tabakiery z krowiego rogu, malowana ceramika czy szydełkowane obrusy.

Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etnopolska edycja 2022.

P.W.