Project Description

Trasa: ” W południowej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”

 

Dystans: ok. 36 km

Czas jazdy: 3,5 godziny

Rekomendowany rower: górski/ trekkingowy

Przebieg trasy: Wiele- Karsin- Cisewie- Bąk- Borsk- Górki- Kliczkowy- Przytarnia- Wiele

Opis trasy:

Trasa wycieczki prowadzi przez malownicze lasy w okolicach Wiela oraz południowej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Mnóstwo tu uroczych miejsc wypoczynku nad kompleksem Jezior Wdzydzkich,  a także w okolicach mniejszych oczek wodnych skrywających się w gęstwinie tutejszych borów. Z licznych wzniesień rozpościerają się przecudne widoki. Trasa w  większości wiedzie drogami gruntowymi oraz leśnymi duktami, w niewielkim stopniu także drogami asfaltowymi.

Wycieczkę rozpoczynamy w Wielu, skąd kierujemy się do Karsina. Na odcinku tym towarzyszy nam czarny szlak rowerowy. W Karsinie warto zajrzeć do Regionalnej Izby Pamiątek. Skręcamy w kierunku wsi Cisewie, przed nami malownicze łąki oraz pola uprawne. Przekraczając mostek na Wdzie zwanej Czarną Wodą faktycznie można zauważyć, że wody rzeki są ciemniej, wręcz smolistej barwy. Po dotarciu do osady Bąk odbijamy w lewo i kontynuujemy wycieczkę miedzy meandrującą rzeką a jej kanałem. Chwilę później przekraczamy most na Kanale Wdy i po odbiciu w lewo, udajemy się drogą gruntową do Borska.

trasa rowerowa, Kaszuby, muzeum

W Borsku, po pokonaniu mostku nad Wdą, skręcamy w polną drogę, zmierzając do miejscowości Górki, a następnie przez Kliczkowy udajemy się do Przytarni. Pętla ta umożliwia nam ominięcie dość ruchliwej szosy, a także piaszczystego odcinka szlaku, który wiedzie nad samym brzegiem jeziora. Dalej podążamy drogą gruntową, wzdłuż szlaku rowerowego. Docieramy do punktu widokowego z drewnianą platformą, zlokalizowanego na krawędzi zbocza. Rozpościera się z niego panorama na wody kompleksu Jezior Wdzydzkich.

Z punku widokowego odbijamy w głąb lasów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, w kierunku osady Joniny Wielkie. Po drodze napotykamy drobne oczka wodne i torfowiska– rezerwat przyrody o zabawnej nazwie ,, Motowęże”. Przy jednym z nich, znajduje się urocze miejsce postoju, dlatego też warto zatrzymać się tu choć na chwilkę. Po dotarciu do drogi pożarowej, odbijamy w lewo i udajemy się z powrotem do Wiela.

Na zakończenie warto odwiedzić także piękną kalwarię, której kapliczki rozsiane są na licznych wzniesieniach sięgających 190 m n. p. m. Można też odpocząć na świetnie zagospodarowanym terenie na brzegu Jeziora Wielewskiego i  zwiedzić odnowiony, nietypowy kościół na planie greckiego krzyża.

Warto zobaczyć na trasie:

  • Wiele: Kalwaria Wielewska- Kaszubskie Sanktuarium Męki Pańskiej, Muzeum Ziemi Zaborowskiej w Wielu, Kościół p. w. św. Mikołaja w Wielu;
  • Karsin: Regionalna Izba Pamiątek w Karsinie;
  • Borsk: Drewniana zabudowa wsi;
  • Przytarnia: Punkt widokowy;

 

POBIERZ OPIS TRASY