Project Description

Trasa: „Między Wierzycą a Wietcisą”

Dystans: 41 km

Czas jazdy: 4 godziny

Rekomendowany rower: górski / trekkingowy

Przebieg trasy: Będomin – Rekownica – Grabowo Kościerskie – Piotrowo – Szumleś Królewski – Szatarpy – Skrzydłowo – Lubieszyn – Liniewko Kościerskie – Nowy Barkoczyn – Będomin

Opis trasy:

Trasa wycieczki prowadzi przez malownicze tereny na południu Kaszub w obrębie gminy Nowej Karczmy, która znajduje się wschód od Kościerzyny. W większości wiedzie gruntowymi oraz leśnymi duktami i w niewielkim stopniu także drogami asfaltowymi. Wśród pagórkowatych terenów napotkamy tu wiele ciekawych jezior oraz pomników przyrody. W mijanych miejscowościach znajdują się relikty historii, z którymi warto się zapoznać.

Wycieczkę rozpoczynamy w Będominie, gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. W tym historycznym dworku urodził się twórca „Mazurka Dąbrowskiego” – Józef Wybicki. Prócz ekspozycji historycznej warto zobaczyć także pięknie urządzony tutejszy park, z ponad 400-letnim dębem. Z Będomina udajemy się na północ w kierunku wsi Rekownica, na horyzoncie której wyłania się wieża urokliwego kościółka z czerwonej cegły. Nieco dalej, po prawej stronie wśród pól zobaczymy spore jezioro Grabowskie. Szeroka droga zamienia się w wąski szutrowy dukt, którym pokonując liczne wzniesienia podążamy w kierunku Grabowa Kościerskiego. Tutaj warto zobaczyć jest siedemnastowieczny, barokowy kościół. W miejscowości przez chwilę podążamy główną drogą, a potem ponownie opuszczamy ruchliwą szosę i kierując się polną drogą, udajemy się w kierunku Piotrowa. Droga zaczyna się stopniowo piąć się ku Zamkowej Górze, z której rozpościerają się przepiękne widoki na znajdujące się na horyzoncie Wzgórza Szymbarskie.

Po dotarciu do Piotrowa, odbijamy ostro w lewo, po czym ponownie zagłębiamy się w całkowitej ciszy i głuszy, podążając przez Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Wietcisy. Co kilka kilometrów napotykamy na pojedyncze gospodarstwa i maleńkie osady, jak Szumleś Królewski czy Szumleś Szlachecki. Jednak na piętnastokilometrowym odcinku znaczną część widoków rysuje nam tutejsza malownicza przyroda. Trzymając się cały czas głównej drogi docieramy do nieco większego skupiska domów, czyli wsi Szatarpy. Jest tam pomnik pilota płk. Franciszka Hynka, który zginął w tej okolicy w katastrofie balonu w 1958 roku. Stąd dla odmiany udajemy się nieco bardziej ruchliwą drogą w kierunku Skrzydłówka. Na odcinku tym, drogi wiodą już w znacznie łagodniejszym terenie. Za Lubieszynem trasa zatacza pętlę i zmierza z powrotem do Będomina.

Warto zobaczyć na trasie:

Będomin: Muzeum Hymnu Narodowego;

Grabowo Kościerskie: kościół z XVII wieku, Jezioro Grabowskie;

Lubieszyn: dawna karczma z XIX wieku;

Rekownica: kościół z XIX wieku;

• Szatarpy: pomnik płk. Franciszka Hynka.

 

POBIERZ OPIS TRASY