Project Description

Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie mieści się w ratuszu miejskim na kościerskim rynku. Zainteresowanie zbieractwem i kolekcjonerstwem oraz ekspozycją zgromadzonych obiektów dotyczących Kościerzyny i ziemi kościerskiej związane jest ściśle z osobą dra Jerzego Knyby, etnografa i nauczyciela historii w kościerskim liceum ogólnokształcącym. Z jego to inicjatywy w roku 1963 powstały w tejże szkole dwie izby: Izba Regionalna, w której zgromadzono przede wszystkim zabytki z zakresu kaszubskiej kultury materialnej oraz Izba Pamięci Narodowej z pamiątkami o treści związanej z walką o polskość i tożsamość regionalną, a także przedmiotami, dokumentami, fotografiami związanymi z przeszłością Kościerzyny i okolic.

Placówka funkcjonuje od 2007 roku. W kilku salach muzealnych prezentowana jest stała ekspozycja dotycząca
Kościerzyny i ziemi kościerskiej od pradziejów po czasy współczesne. Do cenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach muzeum należy panorama kościerskiego browaru z końca XIX wieku, drukowane Pismo Święte z komentarzami Marcina Lutra z 1662 roku oraz XIX-wieczne kościerskie sztandary cechowe. Warto dodać, że w 2013 r. powstała również ekspozycja stała dotycząca Towarzystwa Młodokaszubów. Prezentuje dzieje i dorobek grupy działaczy kaszubskich, którzy na początku XX wieku, w związku z silną germanizacją tych terenów, podjęli działania w celu uchronienia rodzimej kultury i rozbudzenia kaszubskiego ducha wśród mieszkańców regionu.

Muzeum Ziemi Kościerskiej im dra Jerzego Knyby w Kościerzynie posiada stałą ekspozycję muzealną poświęconą głównie tematyce historii miasta i ziemi kościerskiej. Przybliża ona także postaci zasłużonych kaszubskich działaczy, pisarzy, malarzy oraz ich twórczość. Całość ekspozycji została podzielona na 3 działy:

1) Dział Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, gdzie umieszczono eksponaty i tablice obrazujące dzieje Kościerzyny i Ziemi Kościerskiej oraz kulturę zamieszkującej jej ludności. Ciekawym elementem ekspozycji są zgromadzone i zaprezentowane znaleziska archeologiczne pochodzące z obszaru powiatu kościerskiego;

2) Dział Etnograficzny zawierający różnego rodzaju wytwory rękodzieła ludności kaszubskiej (meble, hafty, plecionkarstwo, rzeźby, naczynia) obrazujące życie codzienne Kaszubów w poprzednich stuleciach;

Godziny otwarcia:

Październik – Kwiecień
Poniedziałek – Piątek godz. 8.00 -16.00
Sobota – Niedziela nieczynne

Maj – Sierpień
Poniedziałek godz. 8.00-16.00
Wtorek – Sobota godz. 10.00-18.00
Niedziela godz. 12.00-18.00
Wrzesień
Poniedziałek – Piątek godz. 8.00-16.00
Sobota godz. 10.00-18.00
Niedziela godz. 12.00-18.00

Cennik biletów:

Bilet normalny – 10 zł

Bilet ulgowy – 8 zł

Bilet grupowy – 7 zł

Skorzystaj z oferty “Jeden bilet na 3 muzea”!
Bilet ten upoważnia do zwiedzania Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Akordeonu i Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Bilet normalny – 24 zł

Bilet ulgowy – 22 zł

Bilet grupowy – 18 zł

Muzeum Ziemi Kościerskiej
Kościerzyna, ul. Rynek 9
tel. 58 680 04 88
e-mail: muzeum@koscierzyna.gda.pl

www.muzeumziemikoscierskiej.com.pl
FACEBOOK