Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach (Kiszewskich)

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich) to najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 roku, muzeum na wolnym powietrzu. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza – Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń na południu Kaszub zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

dla rodzin z dziećmi

Na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego znajduje się wystawa dla dzieci ,,Muzeum do zabawy?”.  To wystawa, dzięki której można poczuć, jak śpi się pod pierzyną, dotknąć żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. Przewodnicy opowiadają na niej o różnych muzeach istniejących na świecie, wyjaśniają, do czego w ogóle są potrzebne kolekcje muzealne, pokazują, jakiego rodzaju eksponaty można gromadzić na przykład w skansenach.

Co roku, w trzeci weekend lipca na terenie Muzeum we Wdzydzach odbywa się największa impreza folklorystyczna na Kaszubach – Jarmark Wdzydzki. W trakcie dwudniowej imprezy prezentuje się folklor kaszubski, wystawy i sprzedaż rękodzieła twórców ludowych. Jarmarkowi towarzyszą pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł oraz występy zespołów folklorystycznych.

najstarszy skansen w Polsce

Godziny otwarcia:

Informacja o aktualnych godzinach otwarcia oraz warsztatach muzealnych dostępna na www.muzeum-wdzydze.gda.pl

 

BILETY WSTĘPU:

Normalny – 16 zł

Ulgowy – 11 zł

Specjalny – 6 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem (grupa do 40 osób) – 75 zł

 

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich)

Wdzydze, ul. T.i I. Gulgowskich
Kontakt: 58 686 11 30/ 58 686 12 88

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

 

 

Category :

Date : 22 Sty 2016