Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach (Kiszewskich)

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich) to najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 roku, muzeum na wolnym powietrzu. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza – Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

Skansen we Wdzydzach

Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń na południu Kaszub zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Co roku, w trzeci weekend lipca na terenie Muzeum we Wdzydzach odbywa się największa impreza folklorystyczna na Kaszubach – Jarmark Wdzydzki. W trakcie dwudniowej imprezy prezentuje się folklor kaszubski, wystawy i sprzedaż rękodzieła twórców ludowych. Jarmarkowi towarzyszą pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł oraz występy zespołów folklorystycznych.

 

Jarmark Wdzydzki fot. Bartosz Stachowiak

Jarmark Wdzydzki fot. Bartosz Stachowiak

Godziny otwarcia:

styczeń, luty, marzec: 10-15 od poniedziałku do piątku

kwiecień: 9-16 od wtorku do niedzieli

maj, czerwiec: 9-16 od wtorku do piątku, 10-18 w soboty i niedziele

lipiec – sierpień: godz. 10.00 – 18.00  od wtorku do niedzieli

Muzeum jest również czynne:
– 1 V w Święto Pracy, 3 V w Święto Konstytucji, w święto Bożego Ciała, 15 VIII w święto Matki Boskiej Zielnej, drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

NIECZYNNE:
– Nowy Rok, Trzech Króli, Niedziela Wielkanocna, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Bożeo Narodzenie.

 

BILETY WSTĘPU:

Normalny – 16 zł

Ulgowy – 11 zł

Specjalny – 6 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem (grupa do 40 osób) – 75 zł

 

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich)

Wdzydze, ul. T.i I. Gulgowskich
Kontakt 58 686 11 30/ 58 686 12 88

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

 

 

Category :

Date : 22 Sty 2016