Mieszkańców, turystów, starszych i młodszych z kijkami czy bez – wszystkich serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Pieszej Wędrówce im. Antoniego Abrahama.

22 lipca 2023 r. przy Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie

Wędrówka będzie miała charakter przyrodniczo-historyczny. Wyruszamy o godz. 9:00 prowadzący –  Andrzej Okoniewski, posiada bogate doświadczenie w ekstremalnych wędrówkach, poprowadzi pieszą wędrówkę przez niezwykle malownicze lasy i brzeg jeziora, łącznie ok. 10 km.

Na trasie odbędzie się przystanek ze słodką przekąską. Do Centrum Kultury Kaszubskiej wracamy między godz. 14:00-15:00, by w sympatycznej atmosferze upiec kiełbaski przy ognisku. Każdy uczestnik otrzyma medal i dyplom. Nie zabraknie nagród.

To będzie wspaniały dzień na świeżym powietrzu!

Zapisz się elektronicznie (KLIK): 

Zapoznaj się z Regulaminem Wędrówki (KLIK) 

Zadanie realizowane w ramach środków pozyskanych z Gminy Miejskiej Kościerzyna.

 

Celem realizowanego zadania jest organizacja wydarzenia sportowo-kulturalnego, którego tematem przewodnim jest życie i twórczość Antoniego Abrahama. Uchwałą Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego z dnia 15 października 2022 roku patronem roku 2023 ustanowiono Antoniego Abrahama. W tym roku przypada Jego 100. rocznica śmierci. Antoni Abraham za swój wkład w istnienie Kaszub, z pewnością jest ważną postacią dla mieszkańców Kościerzyny – serca Kaszub. W związku z tym warto upamiętnić tę wybitną postać. Antoni Abraham znany był z wędrowania po Kaszubach. Był kaszubskim działaczem społecznym nazywanym „królem Kaszubów”, pisarzem ludowym i propagatorem polskości Pomorza. Brał udział w polskim życiu społeczno-kulturalnym Gdańska i okolic. W sierpniu 1910 r. założył wraz z innymi działaczami Towarzystwo Ludowe „Jedność” w Pucku, a potem prawdopodobnie również w Kielnie, Wejherowie, Redzie, Chyloni, Gdyni i Kościerzynie. Podczas konferencji wersalskiej – żądał przyłączenia Kaszub do Polski (Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski). Jedna z legend mówi, że Abraham w trakcie rozmowy z Lloydem George’em miał uderzyć pięścią w stół żądając przyłączenia Kaszub do Polski).