16 listopada 2023 roku w Pałacu na Wyspie w łazienkach Królewskich odbyła się Gala Finałowa pierwszej edycji konkursu Anioły Rzemiosła 2023, której organizatorem było Atelier Izabela Łapińska. Konkurs był adresowany do rzemieślników z całej Polski, a jego hasłem było „ Wspólnie dajmy skrzydła talentom”, czyli powrót do idei Mecenatu sztuki.

Jak podkreślała podczas Gali Izabela Łapińska, Mecenat jest dla artystów niezmiernie ważny, ponieważ oni sami często nie mają czasu, głowy, możliwości by promować samych siebie, a często uprawiają taki rodzaj rzemiosła, które jest sztuką idącą w zapomnienie albo z tego zapomnienia odgrzebywaną. Praktycznie zawsze jest to część naszego dziedzictwa, naszej kultury.

Rzemieślnicy startowali w trzech kategoriach:

1. Haft, koronkarstwo, szydełkowanie

2. Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria

3. Ceramika artystyczna

Pani Anna Miszczak zgłosiła się do tego konkursu, wysyłając fotografie ośmiu swoich prac wykonanych hafem kolorowym wdzydzkim oraz haftem złotym. W efekcie Pani Ania została jedną z sześciu finalistek w kategorii „ haft, koronkarstwo i szydełkowanie”. Nagrodą główną w każdej z trzech kategorii było roczne stypendium o wartości 60 tys. złotych na dalszy rozwój w uprawianej dziedzinie rzemiosła. Każdy z osiemnaściorga finalistów otrzymał dyplom oraz zegarek z imiennym grawerem. Równolegle z Galą w przepięknych wnętrzach Pałacu odbywała się wystawa prac finalistów konkursu, na której Pani Anna zaprezentowała torebkę wyhaftowaną złotym bajorkiem oraz broszkę wykonaną tą samą techniką i przedstawiającą pszczołę. Była to kwintesencja tego, czym ostatnio zajmuje się hafciarka- przywracaniem do życia prawie zapomnianej odmiany haftu złotego- haftu bajorkiem, oraz tworzenie tą starą techniką nowoczesnych form- broszek i medalionów z bajorkowymi owadami.

Pani Anna Miszczak w Pałacu spędziła kilka godzin na rozmowach z organizatorami, innymi finalistami, fascynującymi ludźmi, którzy tworzą niebywałe rzeczy- haft, biżuterię, ceramikę. W kategorii haft znalazł się nawet haft szklany, a w kategorii jubilerstwo- cudnie grawerowane noże. W czasie wręczania dyplomów Pani Ania została poproszona, jako jedyna w swojej kategorii, by przybliżyć publiczności ten rodzaj haftu, który zaprezentowałam na torebce. Dla urozmaicenia występ zaczęła po kaszubsku, co spotkało się z zainteresowaniem i ciepłymi komentarzami po Gali.

Gala Finałowa konkursu Anioły Rzemiosła była bardzo uroczysta, prowadzona przez Alicję Resich- Modlińską, ozdobiona krótkim pokazem kreacji Izabeli Łapińskiej oraz śpiewem Anny Czartoryskiej- Niemczyckiej i Zuzanny Wrońskiej. Pani Anna przyznaje, że tego dnia nasłuchała się mnóstwa komplementów i pochwał, to dało jej niezły zastrzyk nowej energii i poczucie, że to, co robi ma sens i warte jest kontynuacji oraz dalszego rozwoju.

Serdecznie gratulujemy Pani Annie tak wysokiego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!