Weekend Patriotyczny w Sercu Kaszub przeszedł już do historii. To był wyjątkowy czas pełen atrakcji!

W sobotni poranek w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie grupa rowerzystów wyruszyła w „Edukacyjną Wędrówkę Rowerową Szlakiem Józefa Wybickiego”. Miłośnicy dwóch kółek łącznie przebyli około 25 km. Na trasie nie zabrakło czytania tablic o życiu twórczości autora hymnu i możliwości zwiedzania Dworu Wybickich w Sikorzynie. Po przebytej drodze na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek. Ponadto, słodkie medale i dyplomy, które wręczył Prezes LOT „Serce Kaszub” – Michał Kupc. Tego dnia na terenie MHN w Będominie odbywał się „Piknik u Wybickich” z licznymi edukacyjnymi atrakcjami.

Wieczorem na scenie letniej we Wdzydzach, specjalnie na ten dzień udekorowanej w narodowych barwach, wystąpiła kapela „A Matizer Noga”, która rozbawiała gości kaszubskimi dowcipami. Spokojne utwory przygrywali Kasia Błaszkowska i Adam Szewczyk. Gwiazdą wieczoru był zespół „Antlantyda”.

Licznie przybyli na to wydarzenie mogli nie tylko potańczyć i posłuchać muzyki na żywo, ale również spróbować swoich sił w warsztatach rękodzielniczych. Chętnych nie brakowało! Twórcy bez przerwy pokazywali swoje umiejętności manualne. Tego dnia nie zabrakło prezentacji regionalnych potraw.

Wydarzenia były okazją do upamiętnienia 79. rocznicy powstania wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wszystkie wydarzenia realizowane są w ramach projektu „Symbole narodowe znamy, bo w Sercu Kaszub mieszkamy, Muzeum Hymnu odwiedzamy i na weekendzie patriotycznym o Wybickim opowiadamy”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

P.W.M.