Premiera sztuki "Gwałtu, co się dzieje" Aleksandra Fredry w Wielu

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Premiera sztuki “Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredry w Wielu

Kwiecień 28 @ 17:00

sztuka teatralna

Wielewska Grupa Teatralna serdecznie zaprasza na premierę sztuki teatralnej pt. “Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry. W postacie fredrowskiego świata wcielili się aktorzy Wielewskiej Grupy Teatralnej działającej w Domu Kultury w Wielu pod okiem Małgorzaty Stobbe.

Sztuka pt. “Gwałtu, co się dzieje!”, to komedia, w której władzę przejmują kobiety, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo damskich. Jej akcja dzieje się w XVIII wieku, jednak współcześni Fredrze odczytywali komedię jako krytykę przemian obyczajowych w XIX wieku, ale i satyrę na rządy ludzi, dla których władza jest celem samym w sobie.

Rządy niewieście są bowiem w fredrowskiej sztuce esencją działań niszczących, bezsensownych i nieskutecznych. Owładnięte rządzą władzy “baby” wszędzie wietrzą podstęp i zagrożenie, kierując się irracjonalnymi lękami. Świat w sztuce Fredry postawiony jest na głowie, jest komicznym, karnawałowym “światem na opak”, w którym mężczyźni sprowadzeni zostali do roli zniewieściałych pantoflarzy.

Jak potoczą się losy Osieka, w którym osadzona została akcja komedii? O tym przekonają się Państwo 28 kwietnia w Domu Kultury w Wielu podczas premiery sztuki. Polecamy ją wszystkim, niezależnie od wieku, ponieważ nadal zyskuje ona na aktualności.

Szczegóły

Data:
Kwiecień 28
Czas:
17:00

Miejsce

Wiele, Dom Kultury