22 lutego 2020r. w Sali im. L. Szopińskiego w Kościerzynie miały miejsce Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00. W sali widowiskowej kina „Remus” zgromadziło się około 150 przewodników z województwa pomorskiego. W pierwszej części spotkania wręczono odznaczenia i podziękowania. Na scenie wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna”, który wykonał i zatańczył do kilku znanych kaszubskich utworów.

Podczas przerwy swoje wyroby prezentowali lokalni rękodzielnicy.

W drugiej części spotkania wygłoszone zostały referaty i prezentacje. Zaproszeni Przewodnicy mogli posłuchać takich prelekcji jak:

  • „Kościerzyna na szlakach historii i atrakcji turystycznych” – dr Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej
  • „Produkty turystyczne w Sercu Kaszub” – Mateusz Ankiersztejn, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”
  • „Między tradycją i nowoczesnością – dzieło Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach” – Bartosz Stachowiak – Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
  • „Wybicki nieznany” – Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Bêdominie
  • „Spacer po Kościerzynie z Aleksandrem Majkowskim” – Beata Jankowska

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” w trakcie uroczystości miała możliwość zaprezentowania swoich produktów przewodnikom – kościerską grę miejską „Stegna Stolemów” oraz pakiet wycieczek jednodniowych po powiecie kościerskim.

Około godziny 14:00 zaproszeni goście udali się na zwiedzenie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie oraz ciepły poczęstunek.

D.P