W zeszłym tygodniu na zaproszenie Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wzięliśmy udział w testowaniu ofert w ramach programu Bascil.

Celem projektu BASCIL jest rozwój usług turystyki kulinarnej na terenach wiejskich w regionie Morza Bałtyckiego i poprawa konkurencyjności lokalnych producentów żywności poprzez dywersyfikację ich działań biznesowych w zakresie branży turystycznej.

Więcej o programie BASCIL (klik)

W tym kilkuletnim projekcie z naszego regionu biorą udział:
– Agroturystyka „Gościna” z Kalisk Kościerskich
– „Smaki Kaszub” z Półwyspu Lipa
– Zagroda „Podkówka” z Nowego Klincza

Każdy z ww.  producentów żywności skupił się na tym w czym specjalizuje się od lat i wypracował ofertę, która docelowo trafić ma do mieszkańców i turystów zainteresowanych warsztatami kulinarnymi, czy poszukujących zdrowych, naturalnych, lokalnych produktów.

W agroturystyce „Gościna” od pokoleń wykorzystuje się dary lasu i ogrodu przerabiając je i zamykając w słoiki. U gospodyni agroturystyki Pani Haliny Rogińskiej sztandarowym produktem jest żurawina błotna. Żurawina z Kaszub ucierana na surowo w marcu 2014 roku została wpisana na krajową listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O jej wpisanie na ministerialną listę wnioskowała pani Halina Rogińska – właścicielka agroturystyki „Gościna” oraz prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego “Kościerska Chata“. W rodzinie pani Haliny żurawina wykorzystywana jest od dawna, a recepturę ucierania zaczerpnęła od swojej babci.
Goście Pani Haliny w ramach warsztatów kulinarnych mogą m.in. nauczyć się robić prawdziwe, tradycyjne kaszubskie ruchanki z ciasta chlebowego, poznać gdzie rośnie żurawina i jak poruszać się po torfowiskach, nauczyć się ucierania żurawiny oraz poszerzyć wiedzę na temat podstawowych ale i najlepszych produktach z natury, którymi obdarza nas kaszubska ziemia.

Zagroda „Podkówka” położona jest na terenie malowniczych Kaszub, w miejscowości Nowy Klincz. To miejsce, w którym każdy niezależnie od potrzeb czy umiejętności może skorzystać z nauki jazdy konnej. Na terenie gospodarstwa oprócz koni są krowy, kozy, króliki i gęś Balbina. Gospodarstwo zajmuje się produkcją serów krowich i kozich oraz innych produktów z mleka.  Właścicielka prowadzi warsztaty serowarskie i z przędzenia wełny. Warsztaty skierowane są do każdej grupy wiekowej, odbywają się na terenie gospodarstwa, ale gospodyni oferuje również dojazd do zainteresowanych. Podczas warsztatów serowarskich uczestnicy przechodzą poszczególne etapy wyrobu sera. Zdobywają potrzebną wiedzę o przetwórstwie mlecznym, warunkach produkcji i dojrzewaniu sera. W ofercie Podkówka Ser & Wełna znajdują się warsztaty wyrabiania serów świeżych, dojrzewających, śniadaniowych.

„Smaki Kaszub” to produkty przygotowywane przez profesjonalnych kucharzy, którzy łączą regionalizm i tradycję z nowoczesnością. W ofercie znajdziemy takie dania gotowe jak pieczeń z dzika, sandacz z sosem kurkowym czy pasztet z jałowcem. Bogactwo lokalnych składników pozwala kucharzom gotować na podstawie własnych przepisów i popularyzować tradycyjne, często zapomniane przysmaki. Dania z słoików „Smaki Kaszub” to pomysł na szybki i zdrowy obiad z bliskimi, który przenosi serce i myśli prosto do malowniczych Kaszub!
Na Półwyspie Lipa można wziąć udział w warsztatach kulinarnych i spróbować własnoręcznie zamknąć „smak Kaszub” w słoiku. Przy pysznych kaszubskich ruchankach i brejce gospodarz wraz z szefem kuchni opowiadają jak wygląda produkcja „Smaków Kaszub”, skąd pozyskują składniki, co jest w asortymencie, następnie uczestnicy warsztatów własnoręcznie przygotowują danie, które później zabierają ze sobą w słoiku. Na zakończenie grupa zasiada przy stole do wspólnego lunchu, na którym serwowane są dania, z których Półwysep Lipa słynie.

Z naszej strony pragniemy zaprosić do wzięcia udziału ww. warsztatach kulinarnych. Wszystkie oferty przetestowaliśmy własnoręcznie, a smak i jakość produktów sprawdziliśmy na własnych językach i brzuchach, dlatego szczerze polecamy!