Dnia 26.03.2021 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Lokalnej Organizacji Turystycznej “Serce Kaszub”, które w związku z trwającą pandemią COVID-19 i obostrzeniami przeprowadzone zostało w trybie on-line na platformie ZOOM.
Podczas Zebrania zostały omówione zrealizowane działania Lokalnej Organizacji Turystycznej “Serce Kaszub” w 2020 wraz ze sprawozdaniem finansowym. Komisja Rewizyjna stwierdziła, iż wynik finansowy zważywszy na bardzo trudny rok turystyki nie budzi zastrzeżeń. Zarządowi zostało udzielone absolutorium.
Na początku minionego roku rozpoczęła się pandemia, która mocno zmieniła funkcjonowanie wielu branż, szczególnie ograniczając działalność turystyczną. Mimo niesprzyjających warunków, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub” udało się zrealizować większość założonych planów. Stowarzyszenie wzięło udział w 4 wyjazdach promocyjnych tj. w turystycznych targach Tour Salon w Poznaniu, Pikniku nad Odrą w Szczecinie, Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku oraz Spotkaniu Kultur w Koszalinie. Dodrukowane zostały, cieszące się dużą popularnością, mapy wydzieranki z atrakcjami oraz szlakami rowerowymi powiatu kościerskiego, a także wydany został nowy materiał- wycieczki po gminach powiatu kościerskiego (7 różnych ulotek o łącznym nakładzie 14 000 sztuk). Całkowicie nowym działaniem było przeprowadzenie kampanii reklamowej typu outdoor, w wyniku której przez cały czerwiec przy najbardziej ruchliwych ulicach Warszawy, Krakowa, Poznania i Koszalina na billboardach i citylightach widniała reklama promująca powiat kościerski, serce Kaszub. Ponadto, podobny billboard można oglądać w Kościerzynie przy Rondzie Kaszubskim przez cały rok (nośnik użyczony przez Miasto Kościerzyna).

W 2020 roku istotna była także promocja turystyki rowerowej. Pod koniec wakacji odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy w Liniewie, była to już piąta edycja tej imprezy. Wiosną biuro LOT „Serce Kaszub” napisało wniosek do Fundacji Orlen w ramach konkursu „Moje miejsce na ziemi”, który okazał się zwycięski. Z pozyskanego grantu udało się zakupić dwie wysokiej klasy samoobsługowe stacje naprawy rowerów, każda o wartości 4,5 tys. zł., które stanęły w Kościerzynie i Wielu. W ramach projektu we wrześniu odbył się także Mini Rajd Rowerowy po Wielu i okolicach, którego końcowym punktem była prezentacja funkcji niniejszego urządzenia.
Mimo pandemii w ubiegłoroczne wakacje LOT „Serce Kaszub” udało się zorganizować drugą edycję bezpłatnych warsztatów rękodzielniczych. Sprawdzić swoje siły w rękodziele można było w każdy weekend lipca i sierpnia, w Lipuszu, w Nowej Karczmie oraz w Wilczych Błotach. Na początku 2020 roku odbyły się Wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Kościerzynie-  LOT „Serce Kaszub” była współorganizatorem uroczystości. Poza tym, Stowarzyszenie współorganizowało akcje #trashchallange oraz brało udział w programie Pomorze na Weekend TVP Gdańsk.
Rok 2020 uświadomił wszystkim, jak ważna jest promocja w Internecie.  W tym obszarze Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” podjęła wiele działań, które skupiały się w głównej mierze na mediach społecznościowych i stronach www Stowarzyszenia, były to m.in.: akcja #BezpieczniewSercuKaszub, współpraca z Centrum Nauki Experyment w Gdyni, 120 stworzonych wpisów na Instagramie, 145 umieszczonych postów na Facebooku, wizyta blogerki turystycznej „Podróżującarodzina.pl„, utworzenie zakładki na stronie „Tu zrealizujesz Polski Bon Turystyczny”, bezpłatne szkolenie online dla Członków Organizacji. Poza tym, nieustanna aktualizacja treści i zdjęć na stronie lot-sercekaszub.pl  oraz współpraca z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną przy tworzeniu treści na stronę Pomorskie.Travel. Na Walnym Zebraniu wspomniano także o zmianie siedziby biura LOT „Serce Kaszub”, która nastąpiła w lipcu ubiegłego roku.
Na spotkaniu przedstawiono także plany promocyjne- merytoryczne i finansowe- na 2021 rok. W bieżącym roku LOT “Serce Kaszub” skupi się na promocji turystyki kajakowej ze względu na tworzony przewodnik „Kajakiem przez Serce Kaszub”, który ma zostać wydany przez sezonem 2021. Poza tym kontynuowana zostanie promocja turystyki rowerowej poprzez organizację kolejnej, szóstej, edycji Rodzinnego Rajdu Rowerowego. W planach jest również udział w turystycznych imprezach targowych, krajowych i lokalnych (przy założeniu iż się odbędą); dodruk wcześniej opracowanych materiałów promocyjnych; promocja w mediach, przede wszystkim w Internecie. Planowane są także „Spacery Kaszubów”, czyli zatrudnienie tzw. poganiaczy, którzy będą wyjątkową atrakcją, a jednocześnie będą przekazywać turystom materiały z ofertą turystyczną regionu. Jednym z ważniejszych działań w 2021 roku będzie na pewno organizacja imprezy kulturalnej promującej tradycje kaszubskie, która odbędzie się na kościerskim rynku. Na stworzenie tego wydarzenia LOT „Serce Kaszub” pozyskała dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowego Centrum Kultury “EtnoPolska 2021”.
Miniony rok 2020 był zdecydowanie trudny i wymagający przystosowania się do nowych ogólnych zasad. Pandemia całkowicie zmieniła wygląd turystyki, skróciła sezon i ograniczyła kontakty bezpośrednie, przenosząc wiele aspektów naszego życia do sieci. Podsumowując jednak efekty pracy Organizacji w ubiegłym roku, jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję, że obecny rok będzie równie owocny, a plany, które tym razem dostosowane są do pandemicznych obostrzeń, uda się wszystkie zrealizować. Członkom LOT „Serce Kaszub” życzymy aby obecny jakże trudny dla nich czas, skończył się jak najszybciej, a zbliżający się sezon obfitował w piękną pogodę i rzeszę turystów przybywających na Kaszuby.
D.P.