Relacja z 45. Jarmarku Wdzydzkiego

Jarmark Wdzydzki

Relacja z 45. Jarmarku Wdzydzkiego

45. Jamark Wdzydzki przeszedł już do historii…
W miniony weekend 14-15 lipca skansen we Wdzydzach był tłumnie odwiedzany przez miłośników tej największej na Pomorzu imprezy folklorystycznej. Jak co roku wyjątkowy charakter imprezy stworzyli twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści z różnych regionów Polski, a nawet Europy, prezentujący na tle muzealnych ekspozycji swoje umiejętności i wyroby. Dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia zapewniły występy zespołów folklorystycznych z Kaszub, Pomorza Środkowego i ziemi chełmińskiej, koncerty muzyki dawnej, gry, zabawy, konkursy oraz specjały kuchni regionalnych. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się pokazy i warsztaty sztuki ludowej, rękodzieła, dawnych rzemiosł i zawodów.

wyroby z bursztynu

Dwudniowemu jarmarkowi towarzyszyła również akcja profilaktyczna “Pomorskie dla Zdrowia”, w której lekarze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie udzielali porad onkologicznych i pulmonologicznych oraz wykonywali bezpłatnie spirometrię i badanie USG.

badania profilaktyczne

Tradycyjnie już, Lokalna Organizacja Turystyczna “Serce Kaszub” uczestniczyła w jarmarku ze stoiskiem promującym walory turystyczne Powiatu Kościerskiego. Mapy, przewodniki czy foldery były wręcz rozchwytywane przez przyjezdnych, a i miejscowi chętnie po nie sięgali. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rowerowe mapy wydzieranki oraz mapy wydane przez Pomorską Kolej Metropolitalną ukazujące atrakcje turystyczne na trasie Trójmiasto – Kościerzyna.

Kaszuby

W tym roku pod namiotem LOT-u swoją ofertę prezentowała pani Lucyna Laskowska, która prowadzi  Zagrodę konną “Podkówka” oraz Agroturystykę “U Jurka” w Nowym Klinczu. Pani Lucyna urzekła odwiedzających nasze stoisko wspaniałymi serami z koziego mleka własnej roboty oraz pokazem przędzenia wełny na kołowrotku. Tutaj musimy dodać, że podczas jamarku pani Lucyna miała swój debiut medialny – pokazem wyrobu przędzy zainteresował się reporter Radia Gdańsk i byliśmy świadkami wspaniałego wywiadu!

warsztaty rękodzielnicze na Kaszubach

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, a odwiedzającym nasze stoisko za tak duże zainteresowanie – Do ùzdrzeniô za rok podczas 46. Jarmarku Wdzydzkiego!