Zakończyła się termomodernizacja budynków w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach (Kiszewskich) – najstarszym na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Najważniejsze warsztaty przeszły remont, a pracownicy mają lepsze warunki pracy. Warsztat stolarski oraz pracownia konserwatorów będą teraz bardziej ekologiczne i cieplejsze.
Projekt termomodernizacji budynków we Wdzydzach realizowany był w ramach przedsięwzięcia „Termomodernizacja obiektów samorządu województwa pomorskiego”.
Stolarnia od nowa
Jednym z ważniejszych obiektów Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gułowskich we Wdzydzach jest warsztat stolarsko-ciesielski. To w nim naprawiane i odtwarzane są  elementy zabytkowych, drewnianych budynków skansenu. Takie prace muszą się odbywać w odpowiednich warunkach mikroklimatycznych, te jednak nie były dostateczne. W ramach przeprowadzonych prac w budynku zamontowany został nowy system grzewczy i kocioł opalany biomasą. Stropy zostały docieplone, a piwnica osuszona. Dzięki systemowi zarządzania energią koszty ogrzewania budynku są teraz mniejsze. Poprawił się też komfort pracy stolarzy.
Lepsze warunki u konserwatorów
Drugim zmodernizowanym budynkiem na terenie skansenu jest pracownia konserwatorska. Jej zadaniem jest zabezpieczanie zabytkowych elementów wyposażenia chałup, ich konserwacja i naprawa, co również wymaga specjalnych warunków. Aby ułatwić specjalistom prace, obiekt podłączono do zainstalowanego w sąsiednim budynku pieca na biomasę. Wymieniono okna i drzwi, a fundamenty zostały osuszone. Ocieplone ściany zapewniają lepsza izolację. Dzięki wykonaniu nowego tynku na ścianach zewnętrznych budynek prezentuje się bardziej estetycznie.
Ćwierć miliona złotych
Termomodernizacja budynków zakończyła się pod koniec grudnia 2017 r. Wszystkie prace projektowe i budowlane w stolarni oraz pracowni konserwatorskiej kosztowały około 753 tys. zł. Projekt był w 85 proc. dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wkład własny samorządu województwa pomorskiego wyniósł 113 tys zł.
 
 
źródło: pomorskie.eu