W ramach kontynuacji obchodów Stulecia Odrodzenia Państwa Polskiego, Ambasada RP w Sztokholmie, Instytut Polski w Sztokholmie oraz Polska Organizacja Turystyczna w Sztokholmie wspólnie zorganizowały w dniach 18-19 maja 2019 r. Dni Polskie w Skansenie.

Sztokholmski Skansen jest najstarszym (utworzonym w 1891 r.) muzeum plenerowym na świecie. Ukazuje sposób życia w różnych rejonach Szwecji przed epoką industrialną. Stał się pierwowzorem wszystkich tego typu placówek na świeżym powietrzu, podobnie jak jego nazwa. Rocznie odwiedza go ok 1,5 mln osób, a w sezonie dzienna liczba wizyt dochodzi do 10.000.

Wyjazd reprezentantów województwa pomorskiego, koordynowała Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, natomiast na terenie powiatu kościerskiego wydarzenie wspierała organizacyjnie Lokalna Organizacja Turystyczna ,,Serce Kaszub”.

Podczas dwóch dni wystawienniczych w skansenie, nasza reprezentacja promowała region Kaszub, prezentując wspaniałe rękodzieło kaszubskie.

Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka – warsztaty zdobienia pierników,,Z Sercem Robione”

Bogumiła Bednarekkwiaty z bibuły

Anna Miszczak haft kaszubski

Andżelika SzulferFARWA Galeria i Pracownia Kaszubska

Wydarzenie miało formułę dni rodzinnych z działaniami adresowanymi do różnych grup wiekowych z dziedziny kultury, sztuki, kulinariów, przyrody i historii. Celem było przybliżenie zwiedzającym, współczesności i historii naszego kraju poprzez warsztaty, zabawy, gry, muzykę i obcowanie z przyrodą, zwłaszcza ze zwierzętami, a także podkreślenie podobieństw między Szwecją i Polską.

fot. Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka, Andżelika Szulfer