”Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba … „

31 lipca br. obchodziliśmy w Kościerzynie Święto Chleba. Jest to ważne wydarzenie ze względu na jego symbolikę. Na Kaszubach zwłaszcza szanuje się chleb i piekarzy. W tradycji, gdy pieczywo spadnie na podłogę, powinniśmy je podnieść i ucałować, gdy chcemy przekroić bochenek, wpierw powinno się na nim uczynić znak krzyża, a gdy pieczywo się zepsuje nie powinno być wyrzucone do śmieci, lecz należy nim nakarmić zwierzęta. Te wszystkie czynności, to szacunek do darów z nieba.

Na kościerskim Rynku tego dnia częstowano przeróżnymi wypiekami wszystkich zgromadzonych, jednocześnie organizatorzy wykazali wielką inicjatywę- zbierano wolne datki na Kościerskie Hospicjum dla Dzieci.

Dzieci mogły razem z piekarzem wygniatać ciasto i formować w różnych sposób- warkocze, precle, a nawet postaci z ciasta chlebowego. Najmłodsi bawili się przy dekorowaniu odlewów gipsowych, było także malowanie twarzy i baloniki. Czas imprezy umilał zespół „4 Takty”.

Organizatorem i autorem przygotowanego pieczywa i wyrobów cukierniczych była firma znana i lubiana w Kościerzynie i okolicy- Piekarnia Cukiernia B.J. Jarzębińscy.

A.L.