Dnia 9 października br. Zarząd i Członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub” uczestniczyli w XI Roboczym Spotkaniu Branżowym. Spotkanie odbyło się w Starych Polaszkach, w nowym obiekcie „Stare Polaszki 13” prowadzonym przez p. Katarzynę Krzykowską. Niezmiennie, Członkowie Organizacji mogli wspólnie porozmawiać o bieżących problemach branży, ale także podzielić się wrażeniami i sugestiami o minionym letnim sezonie turystycznym.

Część konferencyjną poprzedziło oficjalne pożegnanie dotychczasowego kierownika biura LOTu- Lidii Narloch, oraz wręczenia jej z rąk Prezesa Mateusza Ankiersztejna podziękowania za 5-cio letnią pracę na rzecz Organizacji. Podziękowania płynęły także od wdziecznych Członków- między innymi p. Agnieszki Ganowicz- Rolbieckiej, prowadzącej warsztaty lukrowania pierników „Z sercem robione” , p. Karoli Bober, prowadzącej warsztaty edukacyjne „Karolinka” , a także z Gminy Karsin z rąk p. Gabrieli Sumionki. Przedstawiono także nowego kierownika biura- Agnieszkę Lis, która dotychczas pełniła funkcję pracownika biurowego.

Głównym tematem spotkania było wyżywienie w obiektach turystycznych. Wykład poprowadziły Dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kościerzynie p. Grażyna Greinke oraz kierownik sekcji HŻŻ i PU p. Elżbieta Spiczak. Prowadzące przedstawiły uczestnikom wymogi sanepidu dotyczące sposobu przygotowywania posiłków, organizacji kuchni oraz zachowania środków ostrożności i higieny pracy podczas gotowania dla gości w obiektach turystycznych. Również opowiedziały o przykładach chorób, które występują w wyniku braku zachowania higieny czy niedopatrzeń przy przechowywaniu produktów. Zostały omówione znaczące punkty z Ustawy o bezpieczeństwie żywności.

Rozmawiano także o najnowszym trendzie w gotowaniu o nazwie „no waste”, czyli gotowanie bezresztkowo. Temat poprowadziła p. Beata Tam, właścicielka agroturystyki „Wakacje Tam”, która gotuje według tej techniki. Pokazała uczestnikom, jak wykorzystać każdy element produktu, nawet taki, który często, jak się okazało niepotrzebnie, wyrzucamy do śmietnika. Jest to ogromna oszczędność pieniędzy, a przy tym postępowanie jest ekologiczne, bo generuje mniejszą ilość odpadów.

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” przedstawiła swoim Członkom zrealizowane działania w minionym sezonie turystycznym i ich efekty. Największym przedsięwzięciem okazały się warsztaty rękodzielnicze prowadzone w lipcu i sierpniu, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno turystów jak i lokalnych mieszkańców.

Ostatnim tematem spotkania była obecnie bardzo popularna fotowoltaika, czyli wykorzystywanie energii ze słońca. Prowadzącym był p. Robert Borkowski- specjalista ds. OZE. Porozmawiano o możliwościach i korzyściach wynikających z założenia paneli fotowoltaicznych, oraz o dofinansowaniach na zakup i montaż paneli. Jest to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą, która generuje duże koszty związane z energią elektryczną.

Spotkanie cieszyło się dużą frekwencją, zaowocowało ciekawymi propozycjami na przyszły sezon, a przedstawione tematy wywołały ogromne zainteresowanie Członków LOTu.

A.L.