W miniony czwartek 4 kwietnia Członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej ,,Serce Kaszub” wzięli udział w spotkaniu wyjazdowym po terenie Gminy Nowa Karczma. Program wizyty łączył elementy zwiedzania atrakcji turystycznych z prezentacją ciekawej oferty warsztatowej.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Rys historyczny muzeum i sylwetkę Józefa Wybickiego przybliżył obecnym kurator obiektu Przemysław Rey. Duże wrażenie na uczestnikach wywarła nowa ekspozycja stała muzeum, łącząca tradycyjne treści z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi. Szczególnie interesującą dla Członków okazała się oferta warsztatów z papieru czerpanego dedykowana dla grup zorganizowanych.

Następnie uczestnicy udali się do miejscowości Zielona Wieś k. Nowej Karczmy, gdzie na Kaszubskim Uroczysku odbyła się część warsztatowa. Kaszubskie Uroczysko to miejsce, w którym stworzono dogodne warunki do poznawania cennych walorów przyrodniczych Kaszub. W nawiązaniu do miejsca, prelegentka – Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, przedstawiła prezentację multimedialną: „Jak wykorzystać potencjał przyrodniczy w ofercie turystycznej – dobre przykłady”. Wykład wzbogacony został o prezentację elementów przyrodniczych występujących powszechnie w otaczającym środowisku naturalnym.

Jako dobry przykład wykorzystania potencjału natury, została zaprezentowana działalność Sylwii Borzyszkowskiej, która organizuje warsztaty ,,Rękodzieło z darów natury”. Bazując na materiale znalezionym w lesie, pobliskim zagajniku czy łące, uczestnicy warsztatów mieli okazję puścić wodze wyobraźni i stworzyć naturalną aranżację według własnego pomysłu.

Spotkanie służyło również nawiązaniu nowych kontaktów. Na zaproszenie LOT ,Serce Kaszub” w spotkaniu uczestniczył Tomasz Tarała – właściciel firmy NORDA Travel, która zajmuje się organizacją wycieczek dla grup zorganizowanych po Kaszubach.

L.N.