Dnia 21 sierpnia br. Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” już po raz szósty zorganizowała Rodzinny Rajd Rowerowy. W tym roku trasy wiodły przez piękne i bogate przyrodniczo tereny gminy Dziemiany, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Lipusz.

W VI RRR wzięły udział aż 93 osoby! Punktem startu i mety był plac przy Gminnym Centrum Informacji Turystycznej w Dziemianach. Tam znajdowało się biuro rajdu z pracownikami LOT Serce Kaszub oraz punkt edukacyjny Nadleśnictwa Lipusz.

Do wyboru były dwie trasy: MINI o długości 24,5 km, oraz MAXI 43 km. Prowadziły ona głównie przez tereny leśne, często piaszczyste, krótkie odcinki prowadziły przez asfaltowe drogi publiczne. Za wyznaczenie tras oraz obsługę rowerzystów i pomoc na trasach odpowiedzialna była niezawodna Grupa Rowerowe Kaszuby.

Niezmiennie podczas przejazdu odbył się przystanek na dłuższy odpoczynek i regenerujący posiłek. Naszych rowerzystów ugościła Zielona Szkoła w Schodnie, gdzie czekało ognisko z kiełbaskami, pieczywem i napojami. Pracownicy Zielonej Szkoły dodatkowo przygotowali namiot z atrakcyjnymi grami edukacyjnymi, z których chętnie korzystali szczególnie najmłodsi.

Dodatkową atrakcją na trasach były spotkania z przewodnikiem.
Na trasie MINI przystanek odbył się na Żabińszczich Błotach, torfowisku z kładką i tablicami dydaktycznymi. Tam o bogactwie flory i fauny torfowiska opowiadał Marek- Starszy specjalista ds. ochrony przyrody Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Na trasie MAXI na rajdowców czekał Leśniczy Kamil, pracownik Nadleśnictwa Lipusz. Przystanek edukacyjny odbył w Dębinie, przy tablicy dydaktycznej w lesie.  Leśniczy opowiadał grupie przede wszystkim o roli lasu dla człowieka, mieszkających w nim zwierzętach oraz sposobach ochrony.

Wszyscy uczestnicy bezpiecznie i bez większych przeszkód dotarli do mety. Na zakończenie rajdu Ośrodek Kultury w Dziemianach przygotował ciepły posiłek regeneracyjny. Oczywiście, niezmiennie każdy otrzymał dyplom i medal za udział, a wręczał je sam Wicestarosta Kościerski Piotr Laska. Wręczono także trzy nagrody specjalne:
dla najmłodszego uczestnika- otrzymała Oliwia, która miała 1 rok i 10 miesięcy,
dla najstarszego uczestnika- otrzymał Pan Jerzy, który w wieku 79 lat i 4 miesięcy bez problemu poradził sobie na trasie,
oraz dla najliczniejszej „rajdowej” rodziny- otrzymała rodzina Ciżowskich w pięcioosobowym składzie.

Dziękujemy serdecznie za pomoc w organizacji naszym Partnerom:
Gminie Dziemiany oraz Ośrodkowi Kultury w Dziemianach
Wdzydzkiemu Parkowi Krajobrazowemu
Zielonej Szkole w Schodnie
Nadleśnictwu Lipusz
Grupie Rowerowe Kaszuby
Powiatowi Kościerskiemu

Już teraz zapraszamy za rok, na kolejną edycję RRR!

A.L.