Dnia 25 czerwca br. w Kościerzynie na Rynku Miejskim odbył się Kaszubski Festiwal „Tańce i zgrywańce”. Głównym organizatorem Festiwalu była Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”, a Partnerami w realizacja zadania było Miasto Kościerzyna oraz Stowarzyszenie Love Ludove. Powiat Kościerski objął wydarzenie Patronatem Honorowym. Poniżej przedstawiamy relację z tego wyjątkowego, i pierwszego takiego wydarzenia.

Motywem przewodnim Festiwalu była kaszubszczyzna- tradycja i kultura regionu. Celem organizacji tego wydarzenia było umożliwienie powrotu do ludowych korzeni lokalnej społeczności, a także danie możliwości turystom odwiedzającym nasz region na spotkanie z tradycyjną kulturą Kaszub. Prowadzącymi Festiwal byli Tomasz Szala- Wiceprezes LOT Serce Kaszub, oraz Agnieszka Lis- kierownik biura LOT Serce Kaszub.
Festiwal był także okazją do świętowania, podsumowania i złożenia podziękowań Członkom Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”, która w tym rok obchodzi swój pierwszy duży jubileusz- 10 lecie działalności.
Dodatkowo, przez całą imprezę dostępny był namiot stowarzyszenia, przy którym prezentowana była oferta turystyczna regionu, pełnił także funkcję informacji turystycznej.

Kultura Kaszubska jest wyjątkowa, ale w nowoczesnych czasach trudno o obcowanie z nią na co dzień. W związku z tym LOT Serce Kaszub wraz z Partnerami zorganizowała Festiwal, który skupiał wiele elementów z kultury kaszubskiej; odbył się jarmark ludowy, bezpłatne warsztaty rękodzielnicze a także koncerty regionalnych zespołów z muzyką również rozrywkową, lecz głównie kaszubską. Nie zabrakło także tematycznych konkursów dla dzieci i dorosłych.

Podczas całego Festiwalu odbywały się bezpłatne warsztaty rękodzielnicze, z których każdy zainteresowany mógł skorzystać. Odbyły się warsztaty z haftu kaszubskiego prowadzone przez Panią Annę Miszczak, warsztaty z tworzenia kwiatów z bibuły prowadzone przez Panią Bogumiłę Bednarek oraz warsztaty z przędzenia wełny prowadzone przez Panią Lucynę Laskowską. Uzupełnieniem prowadzonych zajęć warsztatowych był udział z ramienia Miasta Centrum Integracji Społecznej z Kościerzyny, które zaprezentowało zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktorów w tymże obiekcie.

Poza koncertami i warsztatami odbył się także jarmark ludowy, na którym można było zakupić ręcznie wykonane cuda, takie jak żurawinę ucieraną na surowo i naturalne syropy, plecione kosze, haftowane obrusy, biżuterię z kamieni naturalnych, swojski chleb, pierniczki dekorowane czy domowe dekoracje np. plecione ze sznurka.

Na scenie zaprezentował się Zespół PIK BAND grający muzykę rozrywkową, oraz Zespół Zgrywańce– prawdziwie kaszubska kapela, śpiewająca w języku kaszubskim i muzykująca z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów ludowych. Nie mogło zabraknąć także Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca z Kościerzyny, który zachwycił widzów swoim występem, zwłaszcza po tak długiej nieobecności spowodowanej pandemią. Na scenie zaprezentowała się grupa dorosłych tancerzy, a także najmłodszych członków zespołu.

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert Pawła Ruszkowskiego– wokalisty, instrumentalisty, kompozytora i aranżera, który zaprezentował swoje najlepsze muzyczne dzieła, oczywiście w języku kaszubskim.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

A.L.