Sobota i niedziela 20-21 lipca br. minęła nam pod chmurami w Muzeum- Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich na wielkim i wspaniałym wydarzeniu jakim był Jarmark Wdzydzki. Była to już 46 edycja tego tradycyjnego jarmarku na Kaszubach.

Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu. Tradycyjnie – od 1973 r. – dzieje się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca.

W tym roku pogoda dopisała, co zachęciło do przybycia ogromną ilość odwiedzających. Jak zawsze mogliśmy znaleźć na miejscu przeróżne stoiska- od ręcznie szytych poduszek po rzeźbione w wielkich balach drzewa figury. Największą uwagę przyciągali oczywiście rękodzielnicy, którzy prezentowali swoje twory, a co niektórzy pokazywali nawet w jaki sposób wyrabiają swoje cuda.

I my, Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”, oczywiście również uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, zachęcając wszystkich do przyjazdu i wypoczynku na Kaszubach!

Mogliśmy spotkać zarówno naszych regionalnych działaczy z Powiatu Kościerskiego i okolic, lecz nawet wystawców z Podlasia czy Mazur. Wszyscy oczywiście przedstawiali to co mieli najlepszego.


Oczywiście odwiedzający mogli przy okazji Jarmarku zwiedzić Muzeum- wejść do wiejskich chat i dworku, stodoły, młynu czy kuźni kowala. Oprócz tego na scenie nie zabrakło muzyków, którzy przygrywali ludowe tradycyjne piosenki, konkursów, zabaw i tańców.

Wielbiciele kuchni tradycyjnej i regionalnej mogli skosztować i zakupić dania i przetwory zarówno z Kaszub jak i innych regionów Polski. Wszystko po to, by kontynuować tradycję i poszerzać ją w różnych zakątkach kraju.


Cała impreza przebiegła pod promieniami słońca, a zakończyła się szybkim, ale za to intensywnym deszczem 🙂

A.L.