Z przyjemnością informujemy, że wczoraj tj. 30 sierpnia 2022 r. o godz. 11:00 przy Sali Wiejskiej w Loryńcu nastąpiło uroczyste otwarcie projektu „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny”.

? Na początek przypomnimy, że w czerwcu br. LOT „Serce Kaszub” zaangażowała lokalną społeczność, dzieci i turystów do wspólnego siania kwietnej łąki w Loryńcu. Kwietna łąka okazała się być strzałem w dziesiątkę, ponieważ nie tylko do przygotowania terenu i sadzenia było mnóstwo wolontariuszy, ale także w trakcie kiełkowania sporo osób dbało obsiany teren. Niejednokrotnie można było zauważyć miejscowych podążających do kwietnej łąki z konewką. Mamy nadzieję, że optymistycznie przyjęta, nie tylko przez mieszkańców wsi, inicjatywa spowoduję wykonanie kwietnej łąki przy własnych domach. Wszak kwietne łąki w skali roku zadziwiają nas różnorodnością barw i zapachów jednocześnie spełniając wiele istotnych funkcji m.in. wspomaga bioretencję, są ostoją bioróżnorodności, ograniczają emisję trujących spalin, urozmaicają nam krajobraz oraz są istnym rajem dla zapylaczy, które uwijają się wśród kwiatów szukając pyłku i nektaru.

? Oficjalnego otwarcia dokonali Wójt Gminy Kościerzyna – Grzegorz Piechowski, Zastępca Wójta Gminy – Grzegorz Świtała, Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Bławat, Prezes LOT „Serce Kaszub” – Michał Kupc oraz Sołtys Loryńca – Bernarda Pellowska. Po przecięciu zielonej wstęgi, która stanowiła symboliczny akt otwarcia i oddania do użytku ukończonego projektu, wszyscy goście mogli zapoznać się z postawionymi elementami. W ramach projektu powstały:

?Tablica edukacyjna, opisująca ekosystem kwietnej łąki

?Kostki obrotowe na słupku o tematyce dzikich zapylaczy, roślin i zwierząt zamieszkujących w pobliskiej rzece

?Tablica łamigłówka o tematyce segregacji śmieci

?Kosz na śmieci, w związku z tematem segregacji śmieci

?Hotel dla owadów, który zapewnia schronienie różnym gatunkom i umożliwia im budowanie gniazd. Owady znajdą w nim miejsce do złożenia jaj, schronienia się przed zwierzętami, czy deszczem

?Tablica do gry, o tematyce rzeki/ ekosystemu wodnego (w związku z sąsiedztwem rzeki Wdy)

?Ławka, ponieważ założeniem jest stworzenie parku, czyli miejsca również do odpoczynku

?Stojak na rowery, biorąc pod uwagę fakt, że park jest usytuowany przy szlaku rowerowym

?Zasiana kwietna łąka

? Wszyscy goście uroczystego otwarcia parku, mieli okazję skorzystać z ciekawych warsztatów przyrodniczych przygotowanych przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Kościerzyna. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, ponieważ znajdowały się tam modele dzikich zapylaczy. Z kolei niezastąpione Panie z Nadleśnictwa Kościerzyna aktywnie angażowały wszystkie dzieci do zajęć decoupage tj. metody zdobniczej polegająca na przyklejaniu specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek w leśne wzory. Tego dnia niezawodna Grażyna Sadowska przeprowadziła lekcję edukacyjną nad rzeką. Nawiązując do przepięknie kwitnącej łąki twórczyni ludowa – Bogumiła Bednarek uczyła robić kwiaty z bibuły. Dzięki wspaniałym Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Loryńcu wszyscy mogli wspólnie biesiadować przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku. Dzieci beztrosko jadły watę cukrową, popcorn i owoce z fontanny czekolady.

? Projekt skierowany jest do mieszkańców powiatu kościerskiego oraz do wszystkich odwiedzających region turystów. Korzyści z realizacji projektu będą mieć zarówno dorośli, jak i dzieci, ponieważ elementy Parku będą dostosowane dla wszystkich grup wiekowych, więc każdy będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę. Jako, że zadaniem Parku jest edukacja w temacie przyrody i ekologii, na pewno z jego realizacji skorzysta też otaczająca przyroda, bo odwiedzający będą mogli nauczyć się jak o nią dbać.

? Kaszuby to region, który jest wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Szczególną perłą turystyczną jest największy na Kaszubach Kompleks Jezior Wdzydzkich o powierzchni 1455,6 ha. Wszystkie te cechy przyciągają corocznie turystów chcących wypoczywać i aktywnie spędzać czas na wolnym powietrzu. Dlatego, by zachować szczególne właściwości i cechy przyrodnicze tego regionu, ważna jest edukacja ekologiczna. Projekt ma w sposób łatwy, ogólnodostępny i atrakcyjny przekazywać najważniejsze informacje o kaszubskiej przyrodzie i sposobach jej ochrony, oraz podawać wskazówki odpowiedniego zachowania się w lesie czy nad jeziorem. Efektem społecznym i ekologicznym projektu jest rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej dla mieszkańców oraz osób przyjezdnych, której główną rolą ma być zwiększenie świadomości ekologicznej, odpowiedzialnej rekreacji i życia w zgodzie z otaczającą naturą. Ma również w atrakcyjny sposób edukować przyjezdnych na temat otaczającej przyrody, w jaki sposób zachowywać się w lesie oraz dlaczego śmieci są tak dużym zagrożeniem dla środowiska, zwłaszcza zwierząt. Przez wieś Loryniec, w której znajduje się Park, biegną popularne szlaki turystyczne, zwłaszcza rowerowe i kajakowe, a duży ruch turystyczny zwiększa ryzyko dewastacji terenu. Liczymy, że taka forma edukacji ekologicznej przyczyni się do większej świadomości ludzi o otaczającym krajobrazie oraz zwiększenia ochrony tych naturalnych terenów.

? Projekt jest dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Organizatorem zadania jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”. Partnerami projektu są Wdzydzki Park krajobrazowy, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Gmina Kościerzyna oraz Nadleśnictwo Kościerzyna.

P.W.