W niedzielne popołudnie 28 sierpnia wspólnie z GOKSiR Lipusz zorganizowaliśmy wyjątkowy Kaszubski Festiwal w Lipuszu ??
Na stadionie sportowym w Lipuszu zebrała się rzesza uczestników, którzy w przyjemnej atmosferze i słonecznej pogodzie bawili się do samego końca imprezy. Najpierw na zjawiskowo udekorowanej scenie pojawił się Wójt Gminy Lipusz – Mirosław Ebertowski oraz Prezes LOT „Serce Kaszub” – Michał Kupc. Kolejno wystąpił Paweł Nowak, wybitny akordeonista i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu i organizator międzynarodowego festiwalu akordeonowego w Sulęczynie z koncertem akordeonowym. ? Po jego występie podsumowano konkursy na Najładniejszą Zagrodę w Gminie Lipusz’2022 i Piękną Wieś Pomorską’ 2022 w kategorii „Zagroda” – etap Gminny. ? Po nagrodzeniu laureatów widownia powitała członków Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kościerzyna”, którzy w przepięknych ludowych strojach prezentowali regionalny taniec, a następnie przechadzali się między gośćmi imprezy i zachęcali do wspólnego tańczenia i śpiewania. ? Ostatnia wystąpiła wspaniała Kaszubska Kapela „Zgrywance” przygrywając publiczności regionalne utwory. ?
Występy kaszubskich artystów nie były tego dnia jedyna atrakcją, ponieważ organizatorzy, a szczególnie GOKSiR Lipusz, przygotowali bezliku innych rozrywek. Dzieci mogły skorzystać z darmowych dmuchawców i malowania buziek.?Ponadto, każdy swoich sił mógł spróbować w warsztatach kaszubskiego rękodzieła. ?? Sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa ciągników i maszyn rolniczych zaprezentowana przez miejscowych rolników. ? Fani motoryzacji mieli okazje obejrzeć motocykle i auta z czasów PRL-u prezentowane przez miłośników dwóch i czterech kółek pod patronatem klubu motocyklowego Wataha Lipusz. ?? Podczas festynu strażacy z lipuskiej OSP rozprowadzali cegiełki na organizację obchodów 100-lecia powołania jednostki, gdzie za ofiarowaną cegiełkę można było wygrać wiele nagród.?‍??‍?
Gwoździem programu była degustacja regionalnych potraw, które przygotowały Sołectwa Gminy Lipusz. Na stołach królowały: bigos, żurek, zupa chłopska, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta, gofry oraz inne przysmaki. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie/O.Lipusz na swoim stoisku częstowało kaszubskim jadłem. LOT „Serce Kaszub” podziękowało Kole Gospodyń Wiejskich Lipusz za promowanie kaszubskiej kuchni i podtrzymywanie rodzimego dziedzictwa kultury.?‍??‍?
Dożynki odwiedził Senator RP Stanisław Lamczyk, który złożył życzenia i podziękowania rolnikom oraz Poseł na Sejm i wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Na porannej Dziękczynnej Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Lipuszu, Społeczny Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski, przeczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do rolników. Życzenia i podziękowania rolnikom złożył również obecny na Mszy Św. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.
Mamy przyjemność ciepło podziękować GOKSiR Lipusz za owocną współpracę, zaangażowanie oraz wsparcie. Dzięki połączeniu wspólnych sił miniona impreza jak magnes przyciągnęła wielu uczestników i pomyślnie przejdzie do historii. ♥️
Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etnopolska edycja 2022.
P.W.