Rajd rowerowy szlakiem Józefa Wybickiego zorganizowany 23 lipca 2022 r., przez Lokalną Organizację Turystyczną „Serce Kaszub” przeszedł już do historii. W udanym pod względem pogodowym jak i panującej atmosfery rajdzie wzięło udział ponad 80 uczestników.

 

Miłośnicy rowerowych przygód wyruszyli wczesnym rankiem z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie w kierunku wsi Sikorzyno. Po przemierzeniu około 13 km, rowerzyści mieli okazję, zwiedzić Dwór Wybickich. Następnie, po obejrzeniu niepowtarzalnych eksponatów w Dworze, wszyscy udali się z powrotem do Będomina.

W celu krzewienia wiedzy o życiu i twórczości Józefa Wybickiego na trasie rajdu odbyło się kilka przystanków. Na każdym postoju były odczytywane tablice edukacyjne o autorze polskiego hymnu. Wśród powracających z niecodziennej wyprawy uczestników, panowała prawdziwie radosna i rodzinna atmosfera.

W Będominie organizatorzy rajdu poczęstowali wszystkich ciepłą zupą. Kolejno, odbyły się konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, patriotyczne quizy dla dzieci, a także warsztaty rękodzielnicze z tworzenia wianków i kwiatów z bibuły. Nie zabrakło kaszubskich tradycji. Dzieci mogły nauczyć się gry na instrumentach ludowych i śpiewania kaszubskich nut.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale z rąk Prezesa Stowarzyszenia – Michała Kupca. Warto dodać, że rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Józefa Wybickiego. Ponadto, w lipcu przypada umowna data pierwszego publicznego wykonania Mazurka Dąbrowskiego, tym samym będzie to 225. rocznica napisania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Zadanie dofinansowano ze środków finansowych Starostwa Powiatowego w Kościerzynie.

P.W.