Już po raz drugi mieliśmy okazję wziąć udział w Spotkaniach Kultur w Koszalinie, w tym roku 19 sierpnia odbyła się już XVIII edycja tego wydarzenia.

Na koszalińskim Rynku Staromiejskim swój dorobek kulturowy zaprezentowały zespoły z różnych regionów, tj. Kaszubi, Ukraińcy, Romowie, czy Niemcy. Na scenie wystąpił w tym roku zespół HAYDAMAYKY z Kijowa, zespół SUMNAKUNO DROM ze Szczecina reprezentujący kulturę romską oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „BYTÓW” z Bytowa i „ROSENSOMMER” reprezentujący mniejszość niemiecką.

Pomiędzy występami odbywała się zbiórka środków na rzecz ukraińskiej społeczności poszkodowanej w wyniku wojny, prowadzonej przez Bałtyckie Stowarzyszenie „Pomagamy”. Były zbierane środki do puszek, a także licytowano ze sceny „fanty” przekazane przez ludność ukraińską w postaci rękodzieła; obrazów, laleczek, ikon. Wszystkie zgromadzone środki zostały przeznaczone na zakup głównie żywności oraz odzieży na zimę.

Na placu rynku nie zabrakło również różnych stoisk, między innymi LOT Serce Kaszub z promocją powiatu kościerskiego oraz warsztatami lukrowania i ozdabiania pierników z Agnieszką Ganowicz- Rolbiecką Z sercem robione. Znalazły się także stoiska kulinarne z przysmakami kaszubskimi i ukraińskimi, Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie oddział w Koszalinie ze swojskimi wypiekami, Stowarzyszenie Majsternia z Koszalina, stoiska z rękodziełem i rysownik wykonujący portrety.

Dziękujemy Panu Henrykowi Schütz– Prezesowi Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddziału w Koszalinie za zaproszenie oraz miłe ugoszczenie. Promocja u naszych regionalnych sąsiadów była przyjemnością, zwłaszcza iż  poznaliśmy wiele osób pochodzących między innymi z Lipusza i okolic.

A.L.