Project Description

Trasa: ” W lasach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”

Dystans: ok. 24 km

Czas jazdy: 3 godziny

Rekomendowany rower: górski

Przebieg trasy: Wdzydze- Juszki- Lizaki- Wąglikowice- Wdzydze

 

Opis trasy:

Trasa prowadzi przez wiele ciekawych miejsc Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Tutejsze lasy kryją w sobie mnóstwo jezior, nad którymi warto zatrzymać się i odpocząć od cywilizacji. Pętla wokół Wdzydz wykorzystuje lokalne szlaki rowerowe. Proponowana trasa w  większości wiedzie piaszczystymi drogami gruntownymi oraz leśnymi duktami, dlatego też najlepiej wybrać się na nią rowerem górskim o szerokich oponach.

Wycieczkę rozpoczynamy we Wdzydzach, które słyną z największego w regionie skansenu. Miejscowość znajduje się nad rozległym kompleksem Jezior Wdzydzkich. To największe jezioro Kaszub potocznie zwane jest ,, Kaszubskim Morzem”.

Następnie należy cofnąć się za znajdujący się naprzeciwko skansenu zajazd, po czym skręcić w kierunku osady Wiewiórkowo. Na krzyżówce rozpoczyna się niebieski szlak rowerowy. Początkowo trasa wiedzie drogą szutrową, jednak gdy zagłębimy się w lesie, nawierzchnia zmienia się i pojawia się więcej piasku. Ciekawym miejscem wypoczynku na tym odcinku jest maleńkie Jezioro Wałachy mające wodę o intensywnie zielonym kolorze.

Po 3,8 km na skrzyżowaniu leśnych duktów odbijamy w lewo i kontynuujemy jazdę szlakiem niebieskim. Na odcinku tym, aż po osadę Juszki, spotykamy się także z innymi oznakowanymi szlakami, m.in. zielonym szlakiem rowerowym oraz pieszym ,,Szlakiem Kamiennych Kręgów”. Przed wsią warto zatrzymać się na leśnym parkingu, znajdującym się na skraju malowniczego Jeziora Strupino. W samych Juszkach natomiast warto zobaczyć tradycyjne, drewniane domy kaszubskie. Nieco poniżej zabudowań skrywa się także maleńkie Jezioro Mieliste, obok którego poprowadzono dydaktyczną ścieżkę przyrodniczą.

W Juszkach odbijamy w lewo i kontynuujemy wycieczkę, aż po wieś o słodkiej nazwie Lizaki. Po dotarciu na miejsce, żegnamy się z e szlakiem niebieskim i podążamy w kierunku żwirowni, gdzie na skrzyżowaniu odbijamy w lewo na Grzybowo. Nietypowy krajobraz okolicy to zrekultywowane tereny dawnych kopalni kruszywa. Wraz z zmianą krajobrazu,zmienia się także nawierzchnia drogi. Z Grzybowa do Wąglikowic jedziemy już drogą asfaltowa, której towarzyszy rozlewisko rzeki Trzebiochy. Na odcinku tym warto zatrzymać się na chwilę przy starym młynie w osadzie o nazwie Grzybowski Młyn.

W Wąglikowicach ul. Kościerską jedziemy w kierunku Skoczkowa. Dalej droga asfaltowa doprowadzi nas aż do miejscowości Wdzydze.

Warto zobaczyć na trasie:

  • Wdzydze: Muzeum- Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Wieża widokowa we Wdzydzach, Krzyż Jezior Wdzydzkich;
  • Juszki: zabytkowa zabudowa wsi w Juszkach;
  • Lizaki: Kościół p. w. św. Judy Tadeusza w Lizakach;
  • Wąglikowice:Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wąglikowicach.

 

POBIERZ OPIS TRASY