Project Description

Trasa: ” W lasach okolic Dziemian”

Dystans: ok. 30 km

Czas jazdy: 4 godziny

Rekomendowany rower: górski / trekkingowy

Przebieg trasy: Dziemiany- Tuszkowy- Śluza- Dywan- Sominy- Trzebuń- Dziemiany

Opis trasy:

Trasa proponowanej przez nas wycieczki prowadzi przez lasy w okolicach Dziemian, w większości wiedzie drogami gruntowymi oraz leśnymi duktami. Znajdziemy ty wiele ciekawych jezior oraz torfowisk, a także kameralnych miejsc, w sam raz na wypoczynek.

Wycieczkę rozpoczynamy w Dziemianach przy Gminnym CIT, skąd kierujemy się do ul. Leśnej, która wyprowadzi nas z tej dużej, kaszubskiej wsi. Po minięciu jeziora Rzuno zagłębiamy się w rozległych sosnowych lasach. Początkowy, lekko pagórkowaty odcinek trasy wiedzie drogą asfaltową, którą kierujemy się w stronę leśnej osady Borsztal. W Borsztalu, po prawej stronie mijamy leśniczówkę. Na łuku, zza drzew widać piękne jezioro rynnowe o nazwie Wielkie Sarnowicze. Po pokonaniu niewielkiego wzniesienia, kierujemy się w prawo w kierunku wsi Tuszkowy. W Tuszkowach skręcamy w lewo i udajemy się do osady Śluza, Która znajduje się nad Kanałem Wdy i malowniczym jeziorem Wieckim. Warto zobaczyć znajdująca się w pobliżu szlaku pomnikową sosnę zwaną ,, Tuszkowską Matką”.

Następnie kierujemy się w stronę miejscowości Dywan. Przy leśnej drodze mijamy pomnik- symboliczny grób porucznika oddziału straży granicznej Jana Kostura. Jadąc dalej docieramy do urokliwej doliny o stromych zboczach, której dnem płynie rzeka Zbrzyca- dopływ Brdy. Rzeka ta, nazywana przez kajakarzy Polską Amazonią, wypływa z jeziora Mały Zbełk. W tej dolinie w przeszłości funkcjonowały dwa ponad 100-letnie młyny. Jeden z nich obecnie stał się hotelem. W pobliżu tego urokliwego miejsca znajduję się Leśniczówka Dywan.

Następnie udajemy się  w kierunku kompleksu urokliwych jezior: Dywańskiego, Somińskiego i Kruszyńskiego, które należą do największych  akwenów w okolicy Dziemian. Droga prowadząca z leśniczówki, pnie się ku wzniesieniu, na szczycie którego odbijamy w leśny dukt w pobliżu Jeziora Dywańskiego. Chcąc wykąpać się, bądź wypocząć nad wodą warto wykorzystać znajdujące się nieopodal miejsce biwakowe.

Dale trasa wycieczki zmierza do miejscowości Sominy, przed którą zawracamy i rzadko  uczęszczaną drogą asfaltową udajemy się w kierunku Dziemian. Warto zobaczyć z trasy i kierując się w lewo do Lasu Dywańskiego odwiedzić Leśną Izbę Patriotyzmu. Szosa wiedzie częściowo przez lasy, zaś w okolicach wsi Trzebuń wyłania się na otwarte przestrzenie pól uprawnych i pastwisk, by dotrzeć z powrotem do Dziemian.

 

Warto zobaczyć na trasie:

  • Dziemiany: Kościół p. w. św. Antoniego w Dziemianach, Pomnik ofiar Sophienwalde, Kąpielisko nad Jeziorem Rzuno;
  •  Tuszkowy: Pomnik przyrody ożywionej- „Tuszkowska Matka”;
  • Śluza: Szlak wodny do turystyki kajakowej nad rzeką Wdą;
  • Dywan: Leśna Izba Patriotyzmu i Tradycji w Lesie Dywańskim;

 

POBIERZ OPIS TRASY