Project Description

Trasa: W kręgu polaszkowskiego krajobrazu

Dystans: ok. 31 km

Czas jazdy: 4 godziny

Rekomendowany rower: górski / trekkingowy

Przebieg trasy: Stara Kiszewa- Wilcze Błota- Nowe Polaszki- Stare Polaszki- Garczyn- Czerniki- Pałubin- Stara Kiszewa

Opis trasy:

Trasa wycieczki prowadzi przez malownicze tereny, leżące na południowy wschód od Kościerzyny i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wśród pól i pastwisk, między licznymi jeziorami, wiedzie wiele utwardzonych dróg gruntowych, które można wykorzystać pod kątem wycieczek rowerowych. Na trasie na uwagę zasługują odrestaurowane posiadłości, a także ich ruiny, należące do zamieszkujących niegdyś te tereny zamożnych rodzin. Zobaczyć można również cenne zabytki sakralne.

Wycieczkę rozpoczynamy w Starej Kiszewie, przy ul. Kościerskiej. Jedziemy w kierunku osady Wilcze Błota Kościerskie, gdzie znajduje się pięknie odrestaurowana stara kuźnia folwarczna. Z dala od ruchliwych szos po kilku kilometrach na horyzoncie widać XIX- wieczny kościół, górujący nad wsią Nowe Polaszki. Z pewnością  warto się tu zatrzymać , tym bardziej, że trasa naszej wycieczki przemierza tuż obok jego murów.

neogotycki kościół, kaszuby

Dalej podążamy na północ, kierując się drogą gruntową do osady Chrztowo. Na odcinku tym krajobraz wypełniają piękne widoki na położone w dole jezioro Hutowe. Za wsią natomiast droga kilkakrotnie zbliża się do brzegu jeziora Polaszkowskiego i nieco dalej jeziora Długiego. Przed nami wieś Stare Polaszki i warty uwagi XVIII wieczny dwór szlachty polskiej oraz  barokowy kościół św. Mikołaja z 1754 r.

Kontynuując naszą wycieczkę, przekraczamy kamienny most na Kacince i udajemy się w kierunku wsi Garczyn, położonej nad objętym rezerwatem przyrody Jeziorem Dużym. Niezwykle ciekawym obiektem miejscowości jest ceglany kościół, w którym znajduje się XV wieczna gotycka figura Madonny. Nieco dalej w budynku starej szkoły mieści się Izba Pamięci Ziemi Garczyńskiej. Prócz reliktów historii na uwagę zasługuję także dość nietypowy obiekt, jakim jest Farma Strusi Afrykańskich, znajdująca się w tej miejscowości.

Z Garczyna kierujemy się leśnym duktem do wsi Czerniki, a następnie drogą gruntową do osady Pałubin, skąd blisko już do Zamku Kiszewskiego. Znajdują się tu pozostałości po zamku obronnym. Obiekt wraz z pobliskim dworem jest w rękach prywatnych i sukcesywnie odrestaurowywany przez właścicieli.

Ostatnim punktem wycieczki  jest Stara Kiszewa, gdzie wcześniej rozpoczynaliśmy naszą trasę. Docieramy tam drogą gruntową, która rozpoczyna się nieopodal zamku i wiedzie do celu wzdłuż meandrującej rzeki Wierzycy. Nad wsią góruje okazała wieża neogotyckiego kościoła św. Marcina.

 

Warto zobaczyć na trasie:

  • Stara Kiszewa: Kościół p. w. św. Marcina w Starej Kiszewie;
  • Wilcze Błota: Kuźnia w Wilczych Błotach;
  • Nowe Polaszki: Kościół p. w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny;
  • Stare Polaszki: Kościół p. w. św. Mikołaja, Dwór Skórzewskich;
  • Garczyn: Farma Strusi  Afrykańskich;

POBIERZ OPIS TRASY