Project Description

TRASA: „W KOŚCIERSKICH LASACH”

Dystans: ok. 25 km

Czas jazdy: 3 godziny

Rekomendowany rower: trekkingowy/ górski

Przebieg trasy: Kościerzyna- Wieprznica- Korne- Łubiana- Garczyn- Kościerzyna

 

Opis trasy:

Trasa prowadzi przez malownicze okolice Kościerzyny, ukazując walory przyrodnicze i krajobrazowe tych terenów. Szlak w większości  przebiega drogami gruntowymi przez niekończące się lasy, odwiedza malownicze wsie i pozwala poznać naturę Ziemi Kościerskiej.

Wycieczkę rozpoczynamy w Kościerzynie spod obiektu ,, Strzelnica”. Za leśniczówką ulica ta zmierza w kierunku granicy lasu i Rezerwatu Przyrody ,,Strzelnica”, gdzie rozpoczynają się także lokalne trasy nordic walking. Nasza trasa wiedzie w  towarzystwie najdłuższego ze szlaków chodu z kijami, który oznakowany jest kolorem czerwonym. Na odcinku z Kościerzyny, droga ta wiedzie leśnym duktem, a przed osadą pokonuje most na przesmyku jeziora Wieprznickiego.

W Wieprznicy skręcamy w lewo i udajemy się w kierunku miejscowości Korne. Kawałek za wsią przy skrzyżowaniu widoczny jest Diabelski Kamień. Według mieszkańców jest on znacznie większy niż widoczna jego część. Podobno jakiś czas temu robotnicy prowadzący prace ziemne, chcieli głaz odkopać, ale po wydrążeniu dziury na ponad 4 metry w głąb nie dotarli do jego końca. Im głębiej kopali, tym kamień był szerszy. Wyglądało na to, że sięga jeszcze bardziej głęboko i rozchodzi się jak rozłożyste korzenie potężnego drzewa.

Jadąc dalej droga przemierza dość gęsty las, na końcu którego pokonujemy mostek na rzece Pilicy. Powoli rozpoczynają się już zabudowania wsi, w której zataczamy pętlę i po przekroczeniu dwóch ruchliwych dróg- do Bytowa i Chojnic, ponownie zagłębiamy się w lesie. Po dotarciu do przejazdu kolejowego odbijamy w lewo i kontynuujemy wycieczkę równoległą do torów drogą gruntową aż do Łubiany, gdzie warto zobaczyć sławne Zakłady Porcelany Stołowej. Na miejscu jest też sklep z wytwarzaną tu ceramiką.

Chcąc kontynuować wycieczkę, udajemy się ul. Długą w głąb miejscowości, a następnie odbijamy ul. Kaszubską i wraz z towarzyszącym, oznakowanym, kolorem czerwonym szklakiem pieszym opuszczamy Łubianę. Zanim ponownie zgłębimy się w leśnej gęstwinie, zobaczyć możemy niedalekie Jezioro Graniczne.

Dalej proponowana przez nas trasa podąża wcześniej wspomnianym szlakiem turystycznym, ale tylko do przystanku kolejowego Garczyn. Na jego wysokości skręcamy w prawo i leśnym duktem wracamy do Kościerzyny. Warto zatrzymać się tu na dłużej i zwiedzić Kościerskie muzea i sanktuaria.

 

Warto zobaczyć na trasie:

  • Kościerzyna: Obiekt „Strzelnica”, Muzeum Akordeonu, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa;
  • Owśnice: Diabelski Kamień;
  • Łubiana: Zakład Porcelany Stołowej;
  • Garczyn: Powiatowe Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie

POBIERZ OPIS TRASY