SZLAK ROWEROWY: PĘTLA SZENAJDA

Szlak rowerowy Pętla Szenajda

Przyrodniczy szlak rowerowy Pętla Szenajda liczy około 9 km długości. Oznakowany za pomocą malowanych żółtych znaków na drzewach i drogowskazach. Prowadzi przez malownicze okolice miejscowości Szenajda w Gminie Kościerzyna, przez tereny Wdzydzkiego Parku krajobrazowego wchodzącego w skład utworzonego Rezerwatu Biosfery  “Bory Tucholskie”. Jest to obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze, m. in. wiele naturalnych ekosystemów wodnych, torfowiskowych i leśnych.

Szlak rowerowy przebiega drogami gruntowymi, przez niekończące się lasy i przedstawia początkowo średni, a w dalszym przebiegu- łatwy stopień trudności.

Jazdę rozpoczynamy na wschodnim krańcu wsi Szenajda. Od tablicy  z zaproszeniem i mapą trasy rowerowej kierujemy się oznakowaniem i przejeżdżamy przez wieś. Następnie pokonując kilka lekkich wzniesień, w otoczeniu drzewostanu przejeżdżamy 1,5 km w okolice użytku  ekologicznego ” Torfowisko Szenajda”. Dotrzemy do niego zbaczając ze szlaku i kierując się strzałkami kierunkowymi.

Wracamy na Pętlę Szenajda, która od tego momentu łączy się z zielonym szlakiem pieszym PTTK, z prawej mijając jezioro Strupino, kierujemy się na zachód. Tuż przy skrzyżowaniu dróg, na którym udamy się w prawo, znajduje się pomnik- miejsce pamięci poświęcone partyzantowi Tajnej Organizacji Wojskowej. Skręcamy w prawo i kierujemy się na północ. Odtąd nasza szlak łączy się z dwoma szlakami rowerowymi Wdzydzkiego Parku krajobrazowego – trasą Kościerzyna- Wdzydze (niebieska) i Dookoła Jezior Wdzydzkich (zielona). Przez malowniczy młody bór świeży ścieżka prowadzi nas w dół do obniżenia terenu między jeziorem Strupiano a rezerwatem przyrody Torfowisko Strupiano. Nad brzegiem jeziora znajduje się wiata z ławostołem oraz tablica edukacyjna o starzejących się jeziorach. Do rezerwatu mamy stąd 50m.

Kontynuując wycieczkę dojeżdżamy do wsi Juszki. Warto zobaczyć tam tradycyjna regionalną zabudowę, charakterystyczną dla tej części Kaszub. W Juszkach skręcamy w prawo w kierunku Szenajdy . Ten odcinek trasy jest najłatwiejszy i bardzo malowniczy. Znajduje się tu tablica informacyjna wraz z miejscem na odpoczynek. Z tego miejsca udajemy się do Szenajdy, gdzie przy wjeździe do wsi znajduje się ostatni przystanek na trasie – tablica edukacyjna o torfowisku.

 

Długość szlaku: 9 km

Przebieg szlaku: Szenajda, Juszki, Szenajda

Oznakowanie szlaku: żółte znaki.

Category : ,

Date : 28 Cze 2016