Project Description

Szlak rowerowy ,,Szlak Wybickiego” od jeziora Łąkie do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Długość szlaku: 12 km

Całkowita długość szlaku (z Gdańska do Będomina): 45,8 km.

Przebieg szlaku: Jezioro Łąkie, Szumleś Królewski, Kamiony, Grabówko, Będomin

Oznakowanie szlaku: czerwone znaki

Szlak wiedzie przez tereny Kaszub od Jeziora Łąkie do Będomina i znajdującego się w nim Muzeum Hymnu Narodowego przez Szumleś Królewski, Kamiony i Grabówko. Szlak ta liczy 12 km i posiada certyfikat PTTK. Na całym szlaku widnieją oznaczenia czerwonego szlaku rowerowego. Część szlaku wiedzie razem z zielonym rowerowym szlakiem. Oznaczenia szlaku są bardzo wyraźne i porozmieszczane wszędzie tam, gdzie poza jazdą na wprost zaistnieć mogą alternatywne drogi – takie oznakowanie pozwala przez cały czas jazdy kontrolować poprawność kierunku jazdy.

Szlak nie jest wymagający i świetnie nadaje się nawet dla osób jeżdżących rzadko, lub na krótkie dystanse. Stawiając niewielkie wymagania zarówno kondycyjne, jak i w zakresie techniki jazdy, zachęcać powinna do takiego spędzenia czasu zarówno rodziców z dziećmi (także tych w przyczepkach), jak i osoby starsze.

Początek szlaku znajduje się przy obwodnicy Trójmiasta (wejście do lasu na przedłużeniu wiaduktu nad obwodnicą) ul. Stężycka przy restauracji Wróblówka. W tym samym miejscu rozpoczyna się również Czerwony Szlak Rowerowy – Pętla Otomińska. Cały szlak dedykowany jest raczej rowerzystom co najmniej średnio zaawansowanym. Na szlaku często pojawia się zmienna nawierzchnia i brak jednolitego oznakowania (choć niezmiennie towarzyszy nam kolor czerwony).