Project Description

Szlak kajakowy na rzece Wierzycy

Rzeka Wierzyca jest lewym dopływem dolnej Wisły, o długości 151,4 kilometrów. Wierzyca wypływa z niewielkiego Jeziora Piotrowskiego na Pojezierzu Kaszubskim przy miejscowości Piotrowo, na południowy wschód od szczytu Wieżyca. Miejscami ma przebieg meandrowaty. W jej biegu znajdują się liczne elektrownie wodne. Wierzyca uchodzi do Wisły w okolicach miasta Gniew. Jej górny bieg wiedzie przez Kaszuby, a środkowy i dolny przez malownicze Kociewie. Początek szlaku kajakowego Wierzyca rozpoczyna się w Kościerzynie, od jeziora Wierzysko, gdzie znajdziemy także przystań kajakową powstałą w ramach programu Pomorskie Szlaki Kajakowe. Szlak rzeki Wierzyca polecany jest dla bardziej doświadczonych kajakarzy, ponieważ w głównej mierze rzeka prowadzi przez dzikie i rzadko zamieszkałe tereny oraz posiada wysokie, zarośnięte, niedostępne brzegi. Należy także uważać na zwalone drzewa i liczne, ukryte pod wodą głazy, na trasie są też liczne przenoski przy budowlach hydrotechnicznych.

Proponowane trasy spływu:

Kościerzyna – Wielki Podleś (8 km)

Spływ rozpocząć można od jeziora Wierzysko w Kościerzynie. Ujście rzeki Wierzycy jest szerokie na około 7 m, płytkie i o kamienistym dnie. Rzeka płynie leniwie przez lasy. Na całej trasie jest wiele ładnych miejsc na wypoczynek. Po drodze mija się kilka mostów drogowych. Dalej nurt staje się szybszy, a koryto rzeki węższe. Na kolejnych odcinkach trasa prowadzi przez pola o pagórkowatym terenie, w oddali widać zabudowania gospodarcze. Po około trzech kilometrach od wiaduktu dopływa się do jeziora Zagnanie w miejscowości Wielki Podleś. By zakończyć trasę, po wpłynięciu na jezioro należy płynąć w lewo do przystani kajakowej i zarazem kąpieliska tuż przy tej miejscowości. Trasę można kontynuować, np. Do Nowej Kiszewy, wtedy po wpłynięciu na jezioro Zagnanie trzymamy się prawej strony. Wypływ z jeziora jest zarośnięty, ale da się bez większego problemu przepłynąć.

Wielki Podleś – Stary Bukowiec (15 km)

Na początku trasy przepływa się przez piękne jezioro Zagnanie. Wpływając na rzekę po kilku minutach konieczna jest przenoska. Następnie Wierzyca trochę meandruje. Napotkać można zwalone drzewa i głazy w korycie. W Nowej Kiszewie drugi raz trzeba przenieść kajak. Od tego miejsca zaczyna się interesujący odcinek leśny, gdzie chwilami można poczuć się jak w dziczy. Spływ kończy się przy nieczynnym młynie w Starym Bukowcu.

Nowa Kiszewa – Stara Kiszewa (16 km)

W miejscowości Nowa Kiszewa spływ rozpoczyna się przy małej elektrowni wodnej. Początkowo płynie się wśród pięknych lasów, a rzeka nie przysparza problemów. Podziwiać można przeplatający się krajobraz lasów i łąk, wraz z zabudowaniami gospodarstw rolnych. Istnieje także możliwość napotkania licznej działalności bobrów. Na trasie trzeba minąć kilka mostów drogowych. Rzeka mocno meandruje, można natrafić na zwalone drzewa. Przed nieczynnym młynem w Starym Bukowcu wpływa się na rozlewisko. Ponownie przenosi się kajak, lecz tym razem przez drogę wiejską, a następnie woduje się go na prawej odnodze rzeki. Spływ do Starej Kiszewy można rozpocząć także w tym miejscu, w takim wypadku trasa liczy 10 km. Po około jedynym kilometrze wpływa się w las, gdzie można napotkać wystające korzenie oraz kilka drzew. Wpływając między trzciny spływ zbliża się do miejscowości Ruda. Tam znajduje się zdewastowany budynek po starym młynie wodnym oraz bardzo trudna przenoska. Najszybciej zwodować kajak można na gruzowisku po prawej stronie, przechodząc tylko przez drogę. Bezpieczniej jednak przenieść kajak ok. 250 metrów lewą stroną rzeki i zwodować go zaraz przy jazie. Dalej rzeka jest wąska i kręta z licznie zwisającymi gałęziami. W miejscowości Bartoszylas, po prawej stronie, za mostem drogowym istnieje do dyspozycji kompleks sportowy wraz z polem biwakowym. Płynąc dalej mija się łukiem boisko piłkarskie, rzeka staje się szersza, spokojniejsza i mniej uciążliwa. Następnie mija się most, pod którym można bez problemu przepłynąć. Wędrując wśród łąk z daleka ujawnia się panorama Starej Kiszewy, zaś po lewej stronie widać nasyp ziemny niedoszłej

linii kolejowej. Spływ kończy się w miejscowości Stara Kiszewa, gdzie funkcjonuje nowoczesna przystań kajakowa z pełną infrastrukturą, trzema wiatami, parkingiem dla samochodów, promenadą, ławkami i oświetleniem. Na tej trasie przeszkody stanowić mogą kładki gospodarcze.

Stara Kiszewa – Górne Maliki (8 km)

Mało uciążliwa, bardzo łatwa trasa dla początkujących kajakarzy. Jedyna przenoska występuje w miejscowości Zamek Kiszewski, dwa kilometry od Starej Kiszewy, gdzie trzeba przenieść kajak ok. 100 m. Spływ rozpocząć można również od miejscowości Zamek Kiszewski, omijając przenoskę. Dalej rzeka jest kręta, lecz bardzo spokojna, płynąc wśród malowniczych kociewskich łąk bez problemu dociera się do pierwszego mostu drogowego w miejscowości Bożepole Szlacheckie. W dalszym etapie podziwiać można piękno przyrody oraz cudowny wąwóz, porośnięty lasem. Spływ kończy się na drugim moście drogowym w miejscowości Górne Maliki. Po lewej stronie, za mostem drogowym znajduje się pole namiotowe.