Project Description
Szlak kajakowy na rzece Wdzie
Rzeka Wda ma długość 203 km i jest lewym dopływem Wisły. Rozpoczyna się na Równinie Charzykowskiej wypływając z jeziora Krążno, przepływa przez tzw. Kaszubską Wielką Wodę, czyli jeziora wdzydzkie, następnie płynie przez Bory Tucholskie. Uchodzi do Wisły w okolicach miejscowości Świecie.
Wda ma charakter nizinny. Dno jest piaszczyste, z licznymi głazami narzutowymi w korycie. Rzeka silnie meandruje, przerzucając swoje wody z jednej strony doliny na drugą. Ze względu na swą zmienność (od górskiego potoku do szerokiej, wolno płynącej rzeki), zakola, często wysokie, a miejscami urwiste, zalesione brzegi oraz przełomy, stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych w kraju szlaków kajakowych.
Dzięki temu, że Wda jest bardzo długa istnieje na niej wiele tras, o zróżnicowanej długości oraz stopniu trudności. To od uczestnika spływu zależy jaki odcinek zdecyduje się pokonać i z której bazy wyruszy. Rzeka nadaje się doskonale dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi. Szlak Wdy jest znakomicie oznakowany i posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, której wiele elementów powstało w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe.
Lipusz – Wdzydze (22 km)
Trasa idealna dla początkujących kajakarzy, bardzo spokojna, urokliwa i nieuciążliwa. Większa część szlaku płynie przez Wdzydzki Park Krajobrazowy. Spływ można rozpocząć z przystani w Lipuszu, powstałej w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe. Należy przygotować się na przenoskę koło zabytkowego młyna wodnego. Jeżeli chcemy uniknąć przenoski, można rozpocząć dalej, na gminnym polu biwakowym. Na 11 km wpływa się na jezioro Schodno, które przy końcu coraz bardziej zwęża się. W miejscowości Loryniec (13 km) po około 4,5 godziny wędrówki kajakiem można odpocząć na przystani kajakowej bądź zakończyć spływ, korzystając przy tym z dostępnej na przystani infrastruktury: wiaty, ławostołów, miejsca na ognisko. Warto jednak popłynąć dalej, aby dłużej móc cieszyć się pięknem otaczającego krajobrazu. Za Czarliną, trzymając się prawej strony dopłyniemy odgałęzieniem na jezioro Słupinko. Na tej strasie trzymamy się lewej strony, gdzie na 20 km wpływa się na jezioro Radolne (jeziora wdzydzkie). Obierając tą trasę, prowadzącą do Wdzydz, warto kierować się na wieżę widokową.
Borsk -Wojtal (14 km)
Trasa łatwa. Duża część spływów startuje z prywatnej działki, znajdującej się przy Barze pod Śluzą, a także nieopodal z prywatnej „Przystani nad Wdą”. Około kilometr od miejscowości Borsk znajduje się kolejne miejsce startu na tzw. „górskich mostach” w Abisyni Górskiej, gdzie rozdzielają się dwie trasy kajakowe – na kanale Wdy i na Wdzie. Rozpoczynając spływ w tym miejscu omija się jedyną na tej trasie przenoskę. Kajakarze chcący płynąć rzeką Wdą muszą przenieść kajaki na prawą stronę i spuścić je na rzece za jazem. Starorzecze Wdy jest wąskie, kręte i bardzo malownicze. Jedyne przeszkody mogą stanowić nieliczne zwalone drzewa. Na trasie znajduje się Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne w Odrach oraz stary młyn wodny, elektrownia wodna i stawy hodowlane pstrąga w Wojtalu. Trasę można zakończyć szybciej na około 6 km, na prywatnych polach biwakowych w okolicach miejscowości Bąk.