Szlak historyczny Józefa Wybickiego Będomin – Sikorzyno

Szlak przybliża dzieje rodu Wybickich i promuje hymn Polski, ale również przybliża historię miejscowości znajdujących się po drodze. Wiedzie przez typowy dla regionu Kaszub krajobraz z licznymi wzniesieniami i jeziorkami polodowcowymi.

Szlak prowadzi w większości w otwartym terenie, polnymi drogami i bocznymi szosami. Głównie jest dostępny dla turystów pieszych oraz poruszających się rowerami trekingowymi i górskimi, ze względu na dłuższe odcinki kamienistych dróg.

 

Opis szlaku:

,,Szlak historyczny Józefa Wybickiego” rozpoczyna się przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie tablice przybliżają historię hymnu narodowego oraz sylwetkę Józefa Wybickiego. Kolejnym przystankiem jest Kula Młyn – osada która już 250 lat temu dzięki młynowi prowadziła usługi dla lokalnych rolników. Dalej szlak prowadzi obok ewangelickiego cmentarza w Będominku, aby następnie znaleźć się w Zieleninie, przy pozostałościach po zabudowaniach starej gorzelni. Na tablicy można znaleźć informację o historii wsi oraz dawnych właścicielach. Podobny zakres tematyczny ma kolejny przystanek w Pucu, gdzie po kiedyś istniejącym pałacu zachowały się jedynie zdjęcia. Dalej znajduje się wieś Dobrogoszcz z dwoma tematami: historią wsi oraz ewangelickiego cmentarza. Można tutaj zboczyć ze szlaku i odpocząć przy jeziorze, znajdują się tutaj ławki, stoły i kąpielisko w sezonie letnim. Kolejna miejscowość to Kaliska Kościerskie, ciekawa ze względu na położenie przy głównym trakcie z Gdańska do Kościerzyny, w dawnych czasach znajdowała się tu karczma przyjmująca przejezdnych w gościnę. Obecnie jest tutaj miejsce postojowe z ławkami, zadaszonymi wiatami oraz sklep. Ostatni przystanek to Sikorzyno – Dworek Wybickich. Obecnie prywatne muzeum udostępnione dla zwiedzających.

 

Długość szlaku: 13 km
Czas przejścia pieszo: 4-5 godz.
Czas przejazdu rowerem: 2 godz.                                                                                                                          Oznakowanie szlaku:  niebieski
Na szlaku: 14 tablic informacyjnych, 2 miejsca postojowe z ławkami i wiatami

Folder w wersji pdf do pobrania tutaj.

 

Category : ,

Date : 08 Lis 2016