Project Description

Stolemowe szlaki nordic walking

Nordic walking to aktywność dostępna dla wszystkich, która jest w stanie zagwarantować poprawę zdrowia i kondycji na każdym etapie życia. Przepis jest prosty: wystarczą odpowiednie kije, krótka nauka chodzenia i sukces gwarantowany!!! Podstawą marszu z kijkami są naprzemienne ruchy rąk i nóg, dzięki czemu angażowanych jest ponad 90% mięśni całego ciała (40% więcej niż podczas marszu bez kijów).

Proponowane trasy nordic walking przygotowane przez Lokalną Grupę Działania Stolem obejmują 135 kilometrów urokliwych tras poprowadzonych na południu Kaszub, a dokładnie na terenach powiatu kościerskiego. Szlaki są tak zorganizowane, aby można było podziwiać urok licznych jezior i bujnych lasów oraz tak, aby zetknąć się z lokalną kulturą i historią. W gminach Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Lipusz i Nowa Karczma, w których oznaczono trasy, ustawione zostały tablice informacyjne przedstawiające: mapkę, informacje o miejscu i skuteczne ćwiczenia rozciągające. Kijkarze na terenie LGD Stolem będą spacerować po nawierzchniach leśnych, polnych drogach i niekiedy po asfalcie. Na trasach warto zobaczyć zabytki, katolickie kapliczki i kościoły, pomniki przyrody, piękne widoki, zwierzynę i miejsca upamiętniające powojenną historię. Na terenie LGD znajduje się wiele malowniczych miejsc, przy czym tak się składa, że marsz nordic walking jest doskonały do podziwiania najróżniejszych walorów przemierzanego obszaru.

Poniżej na stronie znajduje się wykaz tras wraz z plikami KML do ściągnięcia na urządzenia GPS (w tym również na smartfony, pliki otworzyć można chociażby w Google Earth).

Każda trasa ma również swój nr w serwisie traseo.pl, po zainstalowaniu programu na urządzeniu mobilnym wystarczy wpisać numer trasy, a pokaże nam się przebieg danej ścieżki.

LISTA STOLEMOWYCH SZLAKÓW NORDIC WALKING DO POBRANIA