Przyrodniczy Szlak Rowerowy Pętla Czarlina

Szlak Rowerowy “Pętla Czarlina”  jest 14 km szlakiem, zlokalizowanym w północnej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Początek szlaku znajduje się we wsi Czarlina tuż przy przystanku autobusowym. Stąd wyruszamy wzdłuż rzeki Wdy w kierunku zachodnim gdzie szlak zawiedzie nas w koło jeziora Słupinko, aby lasami poprowadzić nas z powrotem do wsi Czarlina.

Szlak rowerowy zaczynamy w Czarlinie w pobliżu pętli autobusowej. W tym miejscu stoi pierwsza tablica informacyjna z mapą trasy. Stąd kierujemy się w stronę Osady Rybackiej w Czarlinie, gdzie do dziś znajdują się dawne suszarnie sieci. Podróżujemy wzdłuż planowanego rezerwatu “Doliny Wdy i Trzebiochy” aż do ujścia rzeki Wdy do jeziora Radolnego, nad którym przeprowadzi nas most. Kierując się wzdłuż jeziora Radolnego docieramy do malowniczego, położonego wśród borów jeziora Zatur. Jest to mały zbiornik bogato pokryty roślinnością wodną , w tym przepięknie kwitnącym grzybieniem białym.

Zbaczając około 150m ścieżką na południe dotrzemy do użytku ekologicznego “Przerębska Huta” z fragmentem olszynki źródliskowej  o silnie uwodnionym i błotnym podłożu. Oprócz drzewostanu olszy czarnej, spotkać tu można wiele gatunków roślin, takich jak: śledzica szerokolistna, rzeżucha gorzka, czy skrzyp błotny. Jest to też miejsce zasiedlone przez bobry europejskie. Podążając dalej wyznaczoną trasą wśród kaszubskich borów, dotrzemy do strumienia, łączącego jeziora Słupinko i Słupino, po czym szlak skieruje nas na północ, gdzie miniemy miejscowość Słupinko i Szludron. Kolejny przystanek  czeka nas przy leśnym parkingu, gdzie po dość wyczerpującym przejeździe, będzie czas na chwilę wytchnienia  w cieniu dorodnych sosen.

Następny odcinek trasy będzie równie wymagający, co poprzedni. Poprowadzi nas leśną drogą po pagórkach do ostatniego już punktu na trasie. W tym miejscu znajduje się torfowisko przejściowe, które stanowi idealne miejsce do obserwacji zachodzącej na przestrzeni dekad sukcesji ekologicznej. Po chwili wytchnienia czas na ostatni odcinek trasy, z którym jeszcze raz przekroczymy rzekę Wdę i dojeżdżając do drogi asfaltowej wrócimy do Czarliny, gdzie rozpoczęła się nasza wędrówka.

 

Długość szlaku: 14 km

Przebieg szlaku: Czarlina, rzeka Wda, jezioro Słupinko, Czarlina

Oznakowanie szlaku: niebieskie znaki.

Category : ,

Date : 23 Sie 2017