Project Description

Szanowni Państwo,
Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie zostało przeznaczone na miejsce zbiorowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Od marca 2022 roku, na podstawie Porozumienia Wojewody Pomorskiego i Powiatu Kościerskiego, w placówce przebywają dzieci i młodzież z domu dziecka z miejscowości Chmielnicki w Ukrainie. Termin zakończenia pobytu uchodźców na ten moment jest nieznany, w związku z czym nie przyjmuje się rezerwacji na rok 2023.

Obszar, na którym znajduje się Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie uważa się za jeden z najpiękniejszych zakątków Szwajcarii Kaszubskiej. Są to tereny bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym – rozległe tereny leśne, bliskość jeziora obfitującego w bogactwo ryb, czyste środowisko naturalne. Ośrodek znajduje się w odległości niespełna 10 km od Kościerzyny i 2 km od słynnych Zakładów Porcelany Stołowej w Łubianie.

Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie zostało przeznaczone na miejsce zbiorowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy.
Od marca 2022 roku, na podstawie Porozumienia Wojewody Pomorskiego i Powiatu Kościerskiego, w Placówce przebywają dzieci i młodzież z domu dziecka z miejscowości Chmielnicki na Ukrainie.

Historia bazy szkoleniowo-wypoczynkowej w Garczynie rozpoczęła się w 1928 r., kiedy to zorganizowano tu pierwszy obóz Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Nieprzerwanie do dziś odbywają się w tym miejscu obozy dla dzieci i młodzieży, a Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie zachowało swój charakter sportowo – obronny. PCM to bogata historia i nowoczesność oraz aktywny wypoczynek. Na terenie obiektu znajdują się obeliski upamiętniające historię oraz izba pamięci. Centrum dysponuje bazą noclegową na 356 miejsc w formie domków drewnianych, pawilonów schroniskowych i nowoczesnego mini- hotelowca. Dla aktywnych są do dyspozycji: przystań wodna (żaglówki, kajaki, rowery wodne), kąpielisko, kompleks boisk “Orlik 2012” oraz sprawnościowy tor przeszkód ze ścianką wspinaczkową, a także strzelnica sportowa.

W okresie wakacji odbywa się tu kilka obozów sportowych. Każdy z nich ma w programie dyscyplinę podstawową oraz dyscypliny uzupełniające, np. lekką atletykę, gry terenowe, kajakarstwo lub żeglarstwo, jazdę konną itp. Uczestnicy korzystają z basenu pływackiego, tzn. uczą się pływać, względnie doskonalą umiejętność pływania i mają możliwość zdobycia karty pływackiej. Wielu uczestników obozów sportowych po zakończeniu szkoły średniej kontynuowało naukę na uczelniach o profilu sportowym, startowało w klubach sportowych różnych kategorii w dyscyplinach trenowanych na obozie w Garczynie.
Ośrodek w Garczynie kontynuuje tradycje wychowania obronnego. Nadal organizowane są turnusy obozów PO (przysposobienie obronne) dla młodzieży szkół ponadpodstawowych zarówno z województwa pomorskiego, jak i innych województw z całego kraju.

Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie

Kościerzyna, Garczyn 1 skr. 5
tel. 58 686 40 98
email: pcm.garczyn@powiatkoscierski.pl

www.pcmgarczyn.pl
FACEBOOK