Project Description

Jedną z największych atrakcji Kaszub, muzealną perełką miasta Kościerzyny, jest funkcjonujący od 1992 roku skansen Parowozownia Kościerzyna, który w 2009 roku wszedł w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej i otrzymał swoją obecną nazwę – Muzeum Kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, stanowiącym pierwotnie ważny element wybudowanej w latach 1926-1933 magistrali węglowej łączącej Śląsk z Gdynią, podziwiać można zabytki techniki kolejowej. Zorganizowana na wolnym powietrzu ekspozycja lokomotyw i wagonów daje możliwość bezpośredniego obcowania z fascynującą techniką minionej epoki.

W Muzeum, oprócz wyjątkowych i częstokroć unikatowych eksponatów, takich jak prototypowa lokomotywa SP47-001, czy też wagon kolei linowo – terenowej z Gubałówki, można znaleźć niespotykane już narzędzia, maszyny i elementy starych mechanizmów, które niegdyś służyły transportowi kolejowemu. Nową jakość uzyskała ekspozycja dzięki przeprowadzonym pracom w ramach dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu pn. „Pomorskiej kolei skarbnica – rewitalizacja zabytkowych obiektów Zespołu Parowozowni w Kościerzynie”.
W ramach rewitalizacji kompleks budynków z okresu międzywojennego odzyskał dawny blask, dawne warsztaty zostały przekształcone w sale ekspozycyjne, zaś wystawa stała wzbogacona o nowoczesne środki przekazu (multimedia, makiety kolejowe, pokaz 3D), stając się jedną z nowocześniejszych w Polsce. Całkowitą nowością jest też część ekspozycji poświęcona działalności Polskiego Czerwonego Krzyża – partnera Muzeum w Projekcie. Łącznikiem z tematyką kolejową jest zrekonstruowany wagon sanitarny używany podczas wojny do transportu i pomocy medycznej rannym.

W 2020 do eksponatów muzeum dołączyła kolej lilipucia “Romek”– nazwana tak w ramach wdzięczności za wieloletnią pomoc muzeum- Romanowi Witkowskiemu, dawnemu pracownikowi PKP w Gdańsku. Po zapętlonym torze kursuje lokomotywa z silnikiem spalinowym oraz stylizowane, otwarte wagony mierzące zaledwie kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Mimo „lilipuciej” skali, kolejka jest przeznaczona do rekreacyjnych przejażdżek dla zwiedzających, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Muzeum jest czynne przez cały rok.

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek 10.00- 16.00
Wtorek – Niedziela 10.00- 18.00

CENNIK BILETÓW:

Bilet normalny – 16 zł

Bilet ulgowy – 13 zł

Bilet grupowy – 10 zł

Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

Skorzystaj z oferty “Jeden bilet na 3 muzea”!

Bilet ten upoważnia do zwiedzania Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Akordeonu i Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Bilet normalny – 24 zł

Bilet ulgowy – 22 zł

Bilet grupowy – 18 zł

Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie, nie dotyczy grup.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Kościerzyna, ul. Towarowa 7
tel. 58 721 86 31
e-mail: parowozownia@koscierzyna.gda.pl

www.muzeumkolejnictwa.com.pl
FACEBOOK