Project Description

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich) to najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 roku, muzeum na wolnym powietrzu. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza – Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń na południu Kaszub zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – kilkanaście obiektów z Kaszub i Kociewia, świadczące o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego znajdują się wystawy stałe i czasowe, jak np. wystawa dla dzieci ,,Muzeum do zabawy?”. To wystawa, dzięki której można poczuć, jak śpi się pod pierzyną, dotknąć żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. Przewodnicy opowiadają na niej o różnych muzeach istniejących na świecie, wyjaśniają, do czego w ogóle są potrzebne kolekcje muzealne, pokazują, jakiego rodzaju eksponaty można gromadzić na przykład w skansenach.

Co roku, w trzeci weekend lipca na terenie Muzeum we Wdzydzach odbywa się największa impreza folklorystyczna na Kaszubach – Jarmark Wdzydzki. W trakcie dwudniowej imprezy prezentuje się folklor kaszubski, wystawy i sprzedaż rękodzieła twórców ludowych. Jarmarkowi towarzyszą pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł oraz występy zespołów folklorystycznych.

GODZINY OTWARCIA:
Styczeń-luty-marzec od poniedziałku do soboty godz. 10:00-15:00
Kwiecień od poniedziałku do niedzieli godz. 9:00-16:00
Maj-czerwiec od poniedziałku do piątku godz. 9:00-16:00/ w sobotę i niedzielę godz. 10:00-18:00
Lipiec-sierpień od poniedziałku do niedzieli godz. 10:00-18:00
Wrzesień-październik od poniedziałku do niedzieli godz. 9:00-16:00
Listopad-grudzień od poniedziałku do soboty godz. 10:00-15:00

BILETY WSTĘPU:

Normalny – 22 zł
Ulgowy – 16 zł (uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy, osoby powyżej 65. roku życia, emeryci i renciści, osoby fizyczne odznaczone odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, odznaką honorową „Zasłużony działacz kultury”, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” lub wyróżnionym tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej”, kombatanci).

Specjalny – 10 zł (osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, członkowie klubów związanych z Muzeum umową, okaziciele Karty Dużej Rodziny, osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej).

Zwiedzanie z przewodnikiem (grupa do 40 osób) – 150 zł za 1,5 godz.

BEZPŁATNE ZWIEDZANIE MUZEUM
od kwietnia do października w poniedziałki
od listopada do marca w soboty

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich)

83-406 Wdzydze, ul. T.i I. Gulgowskich 68
tel. 58 686 11 30/ 58 686 12 88
e-mail: muzeum@muzeum-wdzydze.gda.pl

www.muzeum-wdzydze.gda.pl
FACEBOOK
INSTAGRAM
YOUTUBE