Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Muzeum Hymnu Narodowego mieści się w XVIII – wiecznym dworku w miejscowości Będomin, nieopodal Kościerzyny, w którym urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Jest to Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, a otwarte zostało uroczyście 17 lipca 1978 roku. Zbiory umieszczono na parterze dworku. Ekspozycja prezentuje życie, działalność publiczną J. Wybickiego w ostatnich latach Rzeczpospolitej szlacheckiej w okresie powstania kościuszkowskiego oraz tworzenia Legionów we Włoszech.

muzeum na Kaszubach

W 2015 roku, po 37 latach działalności, dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otwarta została nowa ekspozycja stała. Połączenie tradycyjnych treści z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi umożliwiło stworzenie wielowątkowej narracji dostosowanej do potrzeb i ciekawej dla zwiedzających w różnym wieku. Oprócz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w Muzeum Hymnu Narodowego można spotkać mieszkańców dworku Wybickich w zrekonstruowanych strojach z epoki.

Do nowej wystawy dołączyły też eksponaty pozyskane z takich instytucji, jak warszawskie Muzeum Wojska Polskiego czy Zamek Królewski. Dzięki nim łatwiej wyobrazić sobie realia czasów Józefa Wybickiego.

Muzeum na Kaszubach

Wystawa główna Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest podzielona na dwie odrębne ekspozycje: „Józef Wybicki i jego czasy” oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Wątkiem łączącym obie części ekspozycji jest historia Mazurka Dąbrowskiego od jego powstania jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, poprzez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości, ustanowienie mazurka hymnem narodowym, aż po czasy II wojny światowej, PRL i współczesność.

Dwór Wybickich otoczony jest pięknym, zabytkowym parkiem, w którym rosną wiekowe drzewa – pomniki przyrody, wśród nich mający ponad 400 lat “Dąb Wybickiego”. W sezonie wielką popularnością cieszą się organizowane tu imprezy plenerowe takie jak: “Batalia Napoleońska” oraz “Bieg Mazurka Dąbrowskiego”.

Batalia Napoleońska

Batalia Napoleońska

 

MUZEUM JEST CZYNNE:

Poniedziałek: Nieczynne

Wtorek – Sobota: 9.00–16.00

Niedziela i Święta: 10.00-16.00

 

CENNIK BILETÓW:

Bilet ulgowy – 3 zł

Bilet normalny – 7 zł

Bilet rodzinny – 15 zł

Dzieci i młodzież 7-26 lat 1zł

Sobota – dzień bezpłatny

 

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Będomin 16

Kontakt 58 687 71 83

Muzeum Hymnu Narodowego

 

Category :

Date : 22 Sty 2016