Muzeum Ceramiki w Chmielnie

Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie

Tradycja garncarstwa w rodzinie Neclów na Kaszubach sięga dziesięciu pokoleń. W 1993 roku w ceglanym budynku warsztatu, otwarto Muzeum Kaszubskiej Ceramiki.  Przez dziesięciolecia wyroby rodziny Neclów zdobyły niemałe uznanie, nie tylko na Kaszubach ale i w całym kraju.

Muzeum Ceramiki Chmielno

Muzeum Ceramiki w Chmielnie

Założycielem warsztatu garncarskiego był w 1907 r. Franciszek Necel, zaś dzieło ojca rozwinął jego syn Leon.  Charakterystycznymi motywami, które już od 100 lat  zdobią wyroby z zakładu Neclów to różdżka bzu, mały i duży tulipan, gwiazda kaszubska, rybia łuska, wianek kaszubski oraz lilia. Elementami, które wpływają na niezwykłość i oryginalność ceramiki są  kompozycja ornamentyki,  kolorystyka, różnorodność kształtów oraz sposób formowania masy plastycznej.

Wyroby ceramiczne

Wyroby ceramiczne

Wszystko to można w chmieleńskim muzeum zobaczyć, kupić a nawet samemu wykonać. Oprócz tego można prześledzić cały proces powstawania wyrobów i poznać historię garncarskich tradycji Neclów (ekspozycja muzealna obejmuje wyroby ostatnich trzech pokoleń – lata 1897-1996), o której opowiadają z dumą Karol i Rafał Neclowie kontynuujący rodzinną tradycję.

Muzeum czynne jest przez cały rok od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 do 18.00.

Wstęp 5 zł / os.

 

Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów

ul. Gryfa Pomorskiego 65, 83-333 Chmielno

tel. +48 58 684 22 89, +48 505 134 724

Pracownia – Muzeum

Sklep

Kontakt

 

 

źródło: www.necel.pl, www.zwiedzajkaszuby.pl

Category :

Date : 25 Sty 2016